A A+ A++

Na rynku pamięci DRAM królują obecnie standardy DDR4 i DDR5. Starsze rozwiązania są wykorzystywane jedynie przez ograniczoną grupę użytkowników. Używają ich też ciągle niektóre firmy. Cykl życia każdej technologii dobiega jednak ostatecznie końca. Tak będzie już wkrótce w przypadku DDR3. Według najnowszych doniesień, Samsung i SK hynix planują niebawem wygasić linie produkcyjne dla tego typu pamięci oraz zakończyć jej dostawy.

Standard DDR3 będzie powoli znikał z rynku. Firmy Samsung i SK hynix zakończą dostawy tego typu pamięci w drugiej połowie bieżącego roku. Linie zostaną zmodernizowane pod kątem produkcji nowszych rozwiązań.

Samsung i SK hynix kończą z produkcją pamięci DDR3. Standard ten musi ustąpić miejsca nowszym rozwiązaniom [1]

Micron otrzyma pokaźne dofinansowanie do budowy fabryki pamięci DRAM. W planach jest jeszcze większa inwestycja

Standard DDR3 zadebiutował na rynku w 2007 roku, mowa tutaj zatem o naprawdę wiekowym rozwiązaniu. Obecnie jest on już stosunkowo rzadko spotykany w konsumenckich komputerach, ponieważ został wyparty przez nowsze pamięci. Wciąż jednak wykorzystuje się go w niektórych osadzonych rozwiązaniach sprzętowych (segment embedded), w tym na przykład w routerach internetowych. Decyzja o zakończeniu produkcji tego typu pamięci przez Samsunga i SK hynix nie powinna jednak dziwić. Zwolnią się dzięki temu linie produkcyjne, które po odpowiedniej modernizacji będą mogły one zostać wykorzystane do wytwarzania znacznie popularniejszej obecnie pamięci DDR5 lub nawet HBM3.

Samsung i SK hynix kończą z produkcją pamięci DDR3. Standard ten musi ustąpić miejsca nowszym rozwiązaniom [2]

Samsung ogłasza produkcję pamięci RAM LPDDR5X o efektywnej szybkości 10.7 Gbps i jeszcze większej pojemności

Oczywiście pamięć DDR3 będzie dostępna na rynku jeszcze przez dłuższy czas. Samsung i SK hynix planują zakończyć dostawy dopiero w drugiej połowie bieżącego roku. Dodatkowo, rozwiązania tego typu wciąż będą dostarczane przez firmy Micron i Nanya. Oczywiście zakończenie produkcji przez dwa duże przedsiębiorstwa koreańskie oznacza w praktyce mniejszą podaż, która może doprowadzić do wzrostów cen. Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo niewielki popyt, nie należy spodziewać się, że będą one drastyczne. Takowych należy spodziewać się dopiero przy samym końcu cyklu życia tego standardu, gdy produkcję zakończą wszystkie podmioty, a zapasy spadną do minimalnego poziomu.

Źródło: Tom’s Hardware

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHistoria zakazanej miłości
Następny artykułPisarki i poetki Warmii i Mazur – interpretacja graficzne | wystawa