A A+ A++

Koreańscy potentaci rynku telewizorów, Samsung i LG, mają wprowadzić pierwsze telewizory MiniLED w 2021 r. Jest to dość nieoczekiwane posunięcie, a dowiadujemy się o nim z koreańskiego portalu technologicznego The Elec.

MiniLED to technologia będącą wariantem panelu LCD, ale z zupełnie odmiennym typem podświetlenia. Diody MiniLED są znacznie mniejsze niż te użyte w konwencjonalnym podświetleniu strefowym, krawędziowym czy pełnoekranowym LED. W związku z tym jest też ich więcej, a dzięki temu potrafią zapewnić lepszą jasność, kontrast i czerń (dwa ostatnie aspekty nie są najmocniejszą stroną paneli LCD z tylnym podświetleniem LED).

Samsung ma wprowadzić telewizory QLED MiniLED w przyszłym roku. Wygląda więc na to, że firma połączy zalety filtra z kropek kwantowych (zapewnia on szersze pokrycie kolorów i większą jasność) z podświetleniem MiniLED.

Z kolei LG, według raportu The Elec, podświetlenie MiniLED wprowadzi do swojego portfolio telewizorów LG NanoCell (które są odbiornikami LCD) – zarówno dla wersji 4K, jak i 8K.

Telewizory Samsunga z MiniLED mają dysponować ekranami 4K i około 8000-8300 diodami MiniLED służącymi do tylnego podświetlenia ekranu. Gigant chce sprzedawać je w wariantach: 55-, 65-, 75- i 85-calowych. The Elec szacuje, że w 2021 r. na świecie sprzeda się 4,4 mln telewizorów MiniLED, z czego 2 mln Samsungów.

Zaletą technologii MiniLED, na którą jako pierwsza postawiła firma TCL, jest jej względnie niski koszt wdrożenia. Świat telewizorów zmierza w dalszej perspektywie do zwiększenia sprzedaży odbiorników OLED, ale MiniLED może jeszcze zapewnić odbiornikom LCD miejsce na rynku na te kilka lat.

Samsung od zeszłego roku pracuje nad technologią QD-OLED. Nie wiadomo, czy plany wprowadzenia jej także w 2021 r. – o czym spekulowano – ostatecznie dojdą do skutku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceminister finansów: Propozycje nowej pomocy dla firm muszą paść szybko
Następny artykułKlauzula sumienia dla farmaceutów? To fake news!