A A+ A++

Samotka, Pyleńczyk, Skrócinka, Makatka, a także Zadrzechnia i Podsobka – to tylko niektóre z rodzajów pszczół występujących w Polsce. A jest ich około 470 gatunków. 20 maja przypada ich święto.

REKLAMA

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 2017 z inicjatywy Słowenii na cześć Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa. Celem ustanowienia tego święta było podkreślenie znaczenia pszczół przy produkcji żywności.

Według ONZ spośród 100 gatunków roślin stanowiących źródło 90 procent żywności na świecie, aż 71 to gatunki zapylane przez pszczoły. W Polsce uprawia się około 60 gatunków roślin, których plony uzależnione są od zapylania przez owady. Do najważniejszych można zaliczyć rośliny sadownicze, rzepak, grykę oraz wiele gatunków zielarskich, owoców i warzyw.

Największe znaczenie w zapylaniu odgrywają pszczoły, nie tylko ta najbardziej znana, czyli pszczoła miodna, ale także trzmiele oraz różne gatunki pszczół dziko żyjących. Na świecie opisano ich ok. 20 tys. W Polsce żyje ok. 470 gatunków skupionych w kilku rodzinach. Poznajmy je:

Lepiarkowate – najbardziej prymitywna rodzina pszczół; drobne, czarne lub brązowe, średnich rozmiarów. To pszczoły samotnice: samotka i lepiarka.
Pszczolinkowate – większość z nich to samotne pszczoły zakładające gniazda w ziemi. Wśród nich m.in. pyleńczyk i zbierka.
Smuklikowate – są jedną z największych rodzin pszczół. Gnieżdżą się w ziemi, często w dużych koloniach. Są tu zarówno samotnice, jak i pszczoły społeczne tworzące kolonie. To m.in.: błyszczka, wrzałka i wigorczyk
Spójnicowate – rodzina reprezentowana w naszym kraju przez 11 gatunków średnich i dużych pszczół gnieżdżących się w ziemi, a wśród nich np.: obrostka i spójnica.
Miesiarkowate – gnieżdżą się w spróchniałym drewnie, pustych łodygach roślin, szczelinach murów i skał, pustych muszlach ślimaków. To rodzina Murarki ogrodowej – zapylacza sadów oraz Miesiarki lucernówkowej, cenionej na całym świecie za zapylanie lucerny. Są tu też m.in.: makatka, nożycówka i wałczatka
Pszczołowate – rodzina obejmująca gatunki o różnym stopniu organizacji życia społecznego, od samotnych po społeczne. Należą tu gatunki najważniejsze dla gospodarki człowieka na czele z pszczołą miodną i trzmielami, ale także m.in.: mamrzyca, cyga i brzęczka.

REKLAMA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego – działające w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego – w 2024 r. już po raz czwarty zaprosiło podlaskich pszczelarzy do programu darmowych etykiet i zakrętek będących elementem systemu promocji marki „Miód Podlaski”. Powstał on, by popularyzować pszczelarstwo i wartościowe produkty pszczele wywodzącego się z Podlaskiego. Dodatkowym elementem edukacyjnym tego systemu jest zapoznanie pszczelarzy z zasadami prawidłowego etykietowania oraz z szeroko rozumianą promocją żywności wysokiej jakości. Co roku bierze w nim udział kilkudziesięciu pszczelarzy z regionu, a każdy z nich otrzymuje po kilkaset specjalnie zaprojektowanych etykiet i zakrętek z banderolą.

Również w 2024 r. zorganizowana zostanie kolejna edycja konkursu „Pszczelarz Roku w Województwie Podlaskim”. To działanie, które honoruje pszczelarzy z województwa podlaskiego aktywnie uczestniczących w popularyzowaniu pszczelarstwa i produktów pszczelich. W konkursie oceniane są m.in. kompetencje pszczelarskie, higiena produkcji i wyposażenie pracowni oraz zaangażowanie i aktywność propszczelarska zgłoszonych kandydatów. Rozstrzygnięcie tej edycji planowane jest jesienią 2024 r.

Również w bazie internetowej prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego pod adresem produkty.podlaskie.eu można znaleźć kilkudziesięciu pszczelarzy z regionu. Są tu opisane ich życiowe historie związane z pszczelarzeniem, miejsca, w których można kupić ich produkty i wszelkie dane kontaktowe.

podlaskie.eu
opr. (orj)

Zdjęcia – podlaskie.eu:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGol Iwańczyka nie wystarczył. Wyjazdowa porażka ŁKS
Następny artykułPremier: Aresztowano osoby zaangażowane w akty sabotażu w Polsce na zlecenie Rosji