A A+ A++

Resort aktywów szacuje, że do programu węglowego przystąpi nawet 90 proc. gmin, ale to będzie dopiero pewne, kiedy gminy ogłoszą to w biuletynie informacji publicznej, zarejestrują się na rządowej stronie cieplo.gov.pl i zaczną przyjmować wnioski od swoich mieszkańców.

Wiceminister Karol Rabenda nie był w stanie powiedzieć, ile węgla już teraz mogłyby odebrać gminy dla swoich mieszkańców, bo w portach jest węgiel, który trzeba przesiać. W porcie w Gdańsku jest 1,5 mln ton, ale dla odbiorców indywidualnych nadaje się ¼ tego, co przypływa do Polski. 

Zmiany w dystrybucji węgla przez samorządy. Jest rozporządzenie

Rabenda zapewnia jednak, że przez cały sezon węgla nie zabraknie.

To nie jest taka sytuacja, że kto pierwszy ten lepszy. Raczej ten węgiel będzie uzupełniany, zasób dostępnego węgla będzie rósł – powiedział.

Nie wszyscy kupią węgiel od ręki. Gminy same mają odebrać węgiel z ok. 100 punktów zsypowych. Nie ma możliwości, by importerzy dowieźli węgiel do konkretnej gminy.

Przypomnijmy, samorządy mają kupować węgiel po 1500 zł za tonę, a sprzedawać mieszkańcom za maksymalnie 2000 zł za tonę.

Pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPutin przedstawił dane o mobilizacji. Plany trochę się zmieniły
Następny artykułMRĄGOWO: Wypadek w Rydwągach!