A A+ A++
Samorządy dostaną dodatkowe pieniądze m.in. na poprawę efektywności energetycznej - tak planuje rząd
fot. daily_creativity / / Shutterstock

Rząd planuje przyjąć w III kw. projekt umożliwiający przekazanie JST w 2022 r. dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT w kwocie 13,673 mld zł – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Środki te miałyby być wsparciem finansowym m.in. na poprawę efektywności energetycznej i ograniczenie kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców.

“Proponowane rozwiązania obejmują przede wszystkim wprowadzenie możliwości przekazania jednostkom samorządu terytorialnego w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 13,673 mld zł. Środki te byłyby wsparciem finansowym w realizacji zadań własnych samorządu terytorialnego, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców” – napisano.

“Poprawa efektywności energetycznej jest jednym z głównych celów państwa, dlatego też przekazanie tak znacznych środków finansowych dla samorządów ma na celu zwiększenie udziału samorządu terytorialnego w tych działaniach” – dodano.

Jak wynika z wykazu prac, z uwagi na wcześniejsze zasilenie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w roku 2023 nie otrzymają one części rozwojowej subwencji ogólnej.

“Nie zostanie ona zaplanowana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023. Mając na uwadze znaczną kwotę wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego oraz uwzględniając cel wsparcia, w szczególności związany z zadaniami zmierzającymi do poprawy efektywności energetycznej oraz wspomaganiem ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców, projekt zakłada rozwiązania obligujące jednostki samorządu terytorialnego do przeznaczenia w latach 2022–2025 na wymienione wyżej zadania wydatków w kwocie nie mniejszej niż równowartość 15 proc. kwoty otrzymanych w 2022 r. dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych” – napisano.

“Konsekwencją proponowanego rozwiązania jest konieczność wprowadzenia dodatkowych przepisów w zakresie danych uwzględnianych przy ustalaniu na rok 2023 subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, na rok 2024 korekty dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, o której w art. 9c ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz w zakresie ustalania na rok 2023 części stałej składki rocznej gmin wchodzących w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim” – dodano.

Proponowane w projekcie rozwiązania obejmują też dostosowanie reguł fiskalnych obowiązujących jednostki samorządu terytorialnego do obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, tj. wprowadzenie czasowych preferencji w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz limitu długu.

“Efektem tych rozwiązań ma być usprawnienie prowadzenia gospodarki przez jednostki samorządu terytorialnego oraz maksymalizacja wykorzystania możliwości inwestycyjnych samorządu terytorialnego” – wskazano.

Proponowane zmiany przewidują też przedłużenie możliwości bilansowania części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego na lata 2023-2025 wolnymi środkami będącymi w dyspozycji jednostki.

“Dodatkowo proponuje się możliwość niespełnienia przez jednostkę samorządu terytorialnego relacji ograniczającej wysokość spłaty długu, czyli indywidualnego limitu spłaty zobowiązań, o którym mowa w art. 243 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, pod warunkiem gdy łączna kwota długu jednostki nie przekroczy 100 proc. jej dochodów ogółem pomniejszonych o dotacje i środki o podobnym charakterze (czyli co do których organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie ma swobody podejmowania decyzji o ich przeznaczeniu) oraz powiększonych o planowane przychody z tytułów określonych w art. 217 ust. 2 pkt 4-8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych nieprzeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego” – napisano w wykazie prac.

“Dodatkowym zabezpieczeniem samorządu terytorialnego będzie rozwiązanie, zgodnie z którym jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła przekroczyć indywidualny limit spłaty zobowiązań wyłącznie w przypadku, gdy taka sytuacja nie zagrozi realizacji zadań publicznych” – dodano.

Projekt ustawy przewiduje też uelastycznienie wykorzystania i wydłużenie okresu o rok wydatkowania środków otrzymanych z budżetu państwa przez gminy w roku 2021 z przeznaczeniem na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz w zakresie kanalizacji.

Rząd planuje przyjąć projekt w III kw. 2022 r. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwarci i światłoczuli czyli nadchodzi Rybnik Foto Festival [ZAPOWIEDŹ]
Następny artykułAktywiści pokazali jak jeżdżą rowerzyści na Bulwarach: „Skończy się tragedią” [WIDEO]