Program „Wsparcie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej” służy rozbudowie sieci stacji meteorologicznych w województwie łódzkim. Jest to uzupełnienie krajowej sieci stacji pracujących w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) obsługiwanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach („IUNG-PIB”). Zwiększenie dokładności pomiarów to możliwość lepszego śledzenia i analizowania warunków pogodowych, co poprawi precyzyjność wyznaczania granic obszarów objętych suszą rolniczą.
Oczywiście, patrząc na pogodę, na tegoroczne lato, możemy powiedzieć, że jest to piękna pogoda, jest upalnie i słonecznie, ale ta pogoda jest bez opadów. Dla niektórych osób, tak jak dla rolników, taka pogoda jest niesprzyjająca i uciążliwa. Samorząd województwa łódzkiego postanowił przeznaczyć 1 milion 200 tysięcy złotych na wybudowanie 12 stacji meteorologicznych, które będą zbierały dane takie jak: ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, ilość opadów oraz temperaturę, zarówno powietrza, jak i gleby, po to, aby zapobiegać i sprawdzać, jak zmienia nam się klimat. Miejsca, w których powstaną nowe stacje meteorologiczne, uzupełnią nam już istniejące stacje meteorologiczne ma mapie województwa łódzkiego. Jedna z nich powstanie w powiecie pajęczańskim – informowała Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Stacja meteorologiczna musi być zlokalizowana w terenie otwartym, z dala od budynków i innych wysokich urządzeń, nasadzeń itp., które utrudniają wymianę powietrza i zasłaniają słońce.
Posłuchaj konferencji prasowej wicemarszałek Agnieszki Ryś i Magdaleny Spólnickiej, wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Łódzkiego i przewodniczącej sejmikowej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS