Dzisiaj, 4 kwietnia (15:39)
Sałatka jarzynowa króluje na stołach Polaków podczas świąt wielkanocnych. Wystarczy jednak zrobić jeden mały błąd, by okazała się niesmaczna. Przyjrzyjmy się więc trikom kulinarnych ekspertek i sprawdźmy, co robić, by sałatka jarzynowa odznaczała się wyjątkowym smakiem.
Sałatka jarzynowa to nic innego jak wymieszane z majonezem ugotowane warzywa oraz jajka, a także ogórki kiszone, groszek i jabłko. Od lat zajmuje ona ważne miejsce w wielkanocnym menu. Podczas przygotowywania sałatki jarzynowej istotne są jednak nie tylko proporcje składników. Należy pamiętać, by kroić je w kostkę o boku jednego centymetra. Grubiej zaleca się jedynie kroić ziemniak, by zapobiec ich rozpadaniu. Drobniej natomiast należy pokroić ogórki kiszone, by ich kwaśny smak nie zdominował innych warzyw.
Magda Gessler odradza dodawania do sałatki jarzynowej cebuli, która jest w stanie przyćmić inne warzywa. Wszystko to przez jej intensywny smak i zapach. Jak zaznaczyła restauratorka, na następny dzień od wymieszania w lodówce zapanuje charakterystyczny zapach. Cebulę można jednak podać oddzielnie w osobnym naczyniu, by każdy mógł ją dodać do sałatki już na swoim talerzu.
Restauratorka jest również zdania, by nie przesadzać z ilością majonezu. Magda Gessler do sałatki jarzynowej dodaje również sekretny składnik. Mowa tu o musztardzie, która dokładnie podkreśla jej słono-kwaśny smak.
Sałatka jarzynowa to klasyk na polskich stołach podczas Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Jej przygotowanie jest niezwykle proste i najwięcej czasu zajmuje pokrojenie składników w idealną kostkę. Większość korzysta z klasycznego przepisu na sałatkę jarzynową, ale jak się okazuje, urozmaicenie jej o jeden szczególny składnik sprawia, że smakuje jeszcze lepiej.
Otóż siostra Anastazja sałatkę jarzynową przygotowuje na bazie marchewek, pietruszki, selera, ogórków kiszonych, jajek, czerwonej cebuli oraz groszku. Oprócz tego dodaje również pieczarki konserwowe, które jeszcze bardziej podkręcają jej smak.
Zobacz także: Sałatka jarzynowa: Sześć najczęściej popełnianych błędów
Wśród propozycji Ewy Wachowicz na ziemniaczane sałatki można znaleźć przepis na sałatkę Olivier, która jak podkreśliła, jest dla tych, którzy lubią smak tradycyjnej jarzynowej. Pierwotny przepis został opracowany przez francuskiego kucharza Luciena Oliviera w 1860 roku, ale nigdy go nie zdradzono. Wiadomo jedynie, że sałatka powinna się składać m.in. z ziemniaków, pikli, kaparów i jajek na twardo.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS