Decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie sprawa o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania została przekazana do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Bydgoszczy – poinformował w czwartek rzecznik sądu okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski- Żegalski.
CZYTAJ TAKŻE:
-Sąd Rejonowy w Olsztynie nie będzie rozstrzygać sprawy Juszczyszyna. Sędzia atakuje: Mogłoby to budzić wątpliwości co do bezstronności
-Juszczyszyn nie uznaje SN! Do sądu pracy trafił wniosek ws. powrotu do orzekania. Nawacki: „Jestem związany orzeczeniem ID”
-TYLKO U NAS. Kulisy akcji Juszczyszyna. W tle decyzja TSUE i słabość państwa wobec „kasty”. Nawacki: ”Zamrożono sądownictwo dyscyplinarne”
Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.
Sędzia ten został odsunięty od orzekania w związku z rozpatrywaną przez niego sprawą. Juszczyszyn rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.
17 marca mec. Michał Romanowski poinformował PAP, że złożył w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o nakazanie prezesowi tego sądu Maciejowi Nawackiemu natychmiastowego dopuszczenia sędziego Juszczyszyna do orzekania.
Jak podkreślono, przedmiotem zabezpieczenia w tej sprawie jest roszczenie o ustalenie, że sędziemu Juszczyszynowi przysługują wszystkie prawa i obowiązki służbowe oraz roszczenie o nakazanie dopuszczenia do orzekania tego sędziego.
We wniosku Romanowski argumentował, że uchwała Izby Dyscyplinarnej zawieszająca sędziego Juszczyszyna jest orzeczeniem nieistniejącym i nie stanowi podstawy dla odmowy dopuszczenia tego sędziego do wykonywania obowiązków.
Rzecznik olsztyńskiego sądu wyjaśnia decyzję o przekazaniu sprawy do Bydgoszczy
Jak wyjaśnił w czwartek rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, pełnomocnik uprawnionego wniósł jednocześnie o wystąpienie przez tutejszy sąd do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu. W jego ocenie, wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości, w szczególności wzgląd na społeczne postrzeganie sądu jako organu bezstronnego.
Rzecznik wskazał, że sąd rejonowy w Olsztynie 19 marca wydał zarządzenie, aby akta sprawy przedstawić Sądowi Okręgowemu w Olsztynie do IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w celu przekazania tej sprawy innemu sądowi równorzędnemu.
Jako podstawę tej decyzji sędzia wskazała art. 44 2 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego. Wskazany przepis mówi o tym, że jeżeli stroną postępowania jest Skarb Państwa, a państwową jednostką organizacyjną, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy – sąd ten z urzędu przedstawia akta sprawy sądowi nad nim przełożonemu, którym w tym wypadku jest Sąd Okręgowy w Olsztynie
— wyjaśnił rzecznik sądu okręgowego.
Dodał, że w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wspomniana sprawa została przydzielona sędziemu Tomaszowi Kosakowskiemu – zgodnie z podziałem czynności sędziów w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.
Nadmienię, że zgodnie z podziałem czynności sędziów – ustalonym przez Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie i obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. – sprawami tego rodzaju w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Olsztynie zajmuje się tylko i wyłącznie sędzia Tomasz Kosakowski. W tego typu przypadkach sprawa nie podlega losowaniu, a jest niejako automatycznie przydzielana przez Przewodniczącego Wydziału sędziemu, który zajmuje się tego rodzaju sprawami
— wyjaśnił rzecznik.
Sędzia sprawozdawca 23 marca wydał postanowienie, którym przekazał powyższą sprawę do rozpoznania poza okręg olsztyński do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.
W związku z tym jeszcze dzisiaj akta tej sprawy zostaną przesłane Sądowi Rejonowemu w Bydgoszczy do VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
— dodał Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
-Kolejne zarzuty dyscyplinarne dla sędziów Juszczyszyna i Żurka. Sprawy dotyczą przekroczenia prędkości i deklaracji ws. podatku
-W TSUE rozprawa ws. ID SN. Przyjechali Tuleya i Juszczyszyn. Opinia rzecznika generalnego zostanie wydana 18 marca 2021 r.
mm/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS