A A+ A++

Sąd okręgowy w Warszawie skazał byłego szefa CBA, koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i jego byłego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata bezwzględnego więzienia. Chodzi o ich działania w tzw. aferze gruntowej.

Przypomnijmy: w marcu 2015 roku Kamiński i Wąsik zostali skazani na trzy lata więzienia za m.in. rzekome przekroczenie uprawnień i nielegalne działania CBA wobec tzw. afery gruntowej z 2007 roku, w której miało dochodzić do wręczania łapówek za odrolnianie działek. Dwaj inni członkowie CBA zostali skazani w tym procesie na 2,5 roku więzienia.

Zanim jednak sąd okręgowy w Warszawie zdążył rozpatrzyć apelację, prezydent Andrzej Duda ułaskawił całą czwórkę. W marcu 2016 Sąd Okręgowy uchylił więc wyrok Sądu Rejonowego i prawomocnie umorzył sprawę. Na skutek kasacji oskarżycieli posiłkowych trafiła jednak do Sądu Najwyższego, który w maju 2017 r. orzekł, że ułaskawienie przed prawomocnym wyrokiem nie ma skutków prawnych.

Sprawą tego wyroku zajął się Trybunał Konstytucyjny. Prezes TK ogłosiła w czerwcu, że prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta, a SN nie ma kompetencji do sprawowania jej kontroli ze skutkiem prawnym. Pod tym orzeczeniem podpisała się większość sędziów TK, poza Piotrem Pszczółkowskim i Michałem Warcińskim.

Mimo tej opinii sprawa Kamińskiego i Wąsika wróciła po wyroku SN do Sądu Okręgowego w Warszawie. Rozprawę, która toczyła się w trybie niejawnym, prowadziła sędzia Anna Bator-Ciesielska, Grzegorz Miśkiewiczi Mariusz Iwaszko. Sędziowe zdecydowali się ich skazać na dwa lata bezwzględnego więzienia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DoRzeczy Autor: WM

Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinał WOŚP zaplanowano w Tkalni
Następny artykułSilnik, hamulce i opony do kontroli. UE zaostrza przepisy i wprowadza zmiany