A A+ A++

Informację o rozstrzygnięciu podała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Napisała na Twitterze: “Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę prokuratury ws. SPPN. Stanowisko @warszawa zostało więc podtrzymane. Sprawa była o tyle zaskakująca, że zmiany zostały wprowadzone na podstawie obowiązujących przepisów i do niedawna nie wzbudzały zastrzeżeń administracji państwowej”.

Wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i nie jest jeszcze znane jego uzasadnienie.

Skargę do WSA złożyła 26 października ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Domagała się unieważnienia dwóch uchwał rady miasta z 2020 r.: majowej – o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania na Woli i Pradze oraz lipcowej – o podwyżkach kar dla kierowców, którzy nie płacą za postój. Obie zmiany weszły w życie 7 września, a Zarząd Dróg Miejskich twierdzi, że znacząco poprawiły sytuację z parkowaniem w stolicy. Kierowcy mają większą szansę, by znaleźć wolne miejsce, a liczba ukaranych gapowiczów wzrosła do 30 tys. miesięcznie. 

Z kolei w październiku Rada Warszawy zaakceptowała nowe urealnione stawki opłat za parkowanie od 4 stycznia 2021 r., które od 2008 r. nie były podnoszone. Dłużej też, bo do godziny 20, a nie jak dotychczas do godz. 18, włączone są parkomaty. Wszystkie te zmiany napotykały na sprzeciw przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy, przechodziły jednak większością głosów klubu Koalicji Obywatelskiej. Jednym z radnych PiS był wtedy Sebastian Kaleta, obecnie wiceminister w resorcie sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Podlegają mu wszystkie prokuratury.

W swojej skardze do WSA na uchwałę o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania Prokuratura Okręgowa w Warszawie zarzuciła decyzji radnych “istotne naruszenie prawa dotyczącego błędów proceduralnych związanych z jej podjęciem”. Śledczy stwierdzili, że uchwałę podjęto bez wymaganej prawem opinii organu nadzorującego drogami. Według nich, jest nim bezpośrednio prezydent Warszawy, a nie Zarząd Dróg Miejskich.

W wydanym w piątek komunikacie WSA przypomniał odpowiedź Rady Warszawy na skargę prokuratury. “(…) stwierdziła ona, iż zarządca drogi, jakim jest Prezydent m.st. Warszawy, może wykonywać swoje obowiązki przy pomocy zarządu drogi, czyli Zarządu Dróg Miejskich. Zaś upoważnieni przez niego pracownicy zarządu drogi załatwiają sprawy w jego imieniu. Nie występuje tu więc jakiekolwiek przeniesienie kompetencji organu, a mamy do czynienia jedynie z działaniem w jego imieniu, co nie odbiera mu ustawowych kompetencji w zakresie zarządzania drogami publicznymi”. Wyrok WSA nie jest prawomocny. Przysługuje od niego odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Na rozpatrzenie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym czeka jeszcze druga skarga Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dotyczy lipcowej uchwały stołecznych radnych o pięciokrotnej podwyżce opłat dla parkingowych gapowiczów – z 50 zł do 250 zł. Podlegli Kalecie prokuratorzy dopatrzyli się w niej złamania Konstytucji RP. Termin rozpatrzenia tej skargi nie został jeszcze wyznaczony.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlub Wysokogórski w Zielonej Górze działa już dwadzieścia lat! [Gość na 96 FM]
Następny artykułCo z Multikinem? Mamy oświadczenie sieci ws. decyzji rządu