A A+ A++

Tylko w zeszłym roku do zakopiańskiej prokuratury wpłynęły zawiadomienia w sprawie trzech incydentów związanych z krzyżem na Giewoncie. Pierwsza z nich sięga letniej kampanii wyborczej, kiedy na krzyżu ktoś zawiesił baner z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy. Wówczas zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie, jednak prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego i wszczęcia śledztwa odmówiła.

Tęczowa flaga na Giewoncie

W kolejnych miesiącach o krzyżu na Giewoncie szczególnie głośno było jeszcze dwukrotnie – kiedy zawisł tam baner Strajku Kobiet, a także w połowie sierpnia, kiedy to zawisła na nim tęczowa flaga. W tych przypadkach sprawa również trafiła do prokuratury. W wypadku flagi decyzja o umorzeniu śledztwa zapadła pod koniec listopada.

Zażalenie na postanowienie prokuratury postanowił złożyć Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor. Jego zdaniem wywieszenie tęczowej flagi na Giewoncie miało obrażać uczucia religijne, doszło bowiem do publicznego znieważania krzyża i świadomej profanacji.

We wtorek zakopiański sąd zażalenie jednak oddalił. Jak pisze “Tygodnik Podhalański”, w uzasadnieniu swojej decyzji sędzia Marek Marchalewicz podkreślał, że w ocenie prawa karnego nie doszło do wypełnienia znamion przestępstwa z art. 196 KK.

– Niezależnie od tego wieszanie na oznakach, bądź przedmiotach kultu czegokolwiek jest niestosowne. Jednak nie każde niestosowne zachowanie podlega penalizacji i ukaraniu – cytuje sędziego “Tygodnik”.

Fidei Defensor: Nie składamy broni

Postanowienie sądu na swoim facebookowym profilu skomentowało też Fidei Defensor. – W naszej ocenie jest to przykra i niesprawiedliwa decyzja, która, jak widać, dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Nie składamy broni. Nadal będziemy bronić Krzyża i walczyć w przypadku wszelkich naruszeń uczuć religijnych KAŻDEGO obywatela – czytamy.

Stowarzyszenie zapowiada też, że rozważy zwrócenie się do prokuratora generalnego z wnioskiem o kasację sądowego orzeczenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajpóźniej w czwartek rząd przedstawi obostrzenia na kolejne dwa tygodnie
Następny artykułDziwna decyzja. Kraków ma stać się miastem brudu