A A+ A++

Sąd Najwyższy niedawno uwzględnił kasację RPO od wyroku zgierskiego sądu rejonowego, który – za prowadzenie pojazdu po pijanemu i niestosowanie się do orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia – skazał mężczyznę na półtora roku więzienia. Ponadto sąd wówczas orzekł wobec skazanego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na 10 lat, a także zdecydował o przepadku na rzecz państwa , którym kierował nietrzeźwy kierowca. Sąd powołał się wtedy na mówiący, iż można orzec przepadek przedmiotów, które “służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa”.

Wyrok się uprawomocnił, ale na wniosek skazanego kasację w tej sprawie – wyłącznie w zakresie orzeczonego przepadku – wniósł RPO. Rzecznik wskazywał w niej, iż samochód jest tylko “przedmiotem czynności wykonawczej przestępstwa prowadzenia w stanie nietrzeźwości” i nie należy do kategorii przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do przestępstwa.

Jak wyjaśnił RPO sytuacją, w której samochód służyłby do przestępstwa, byłby na przykład przemyt w aucie narkotyków, zwłaszcza jeśli znajdowałyby się one w zamontowanych na stałe skrytkach. Wówczas orzeczenie przepadku samochodu przez sąd byłoby zasadne. Jednak prowadzenia auta przez pijanego kierowcę nie da się uznać za sytuację analogiczną prawnie.

zobacz także:

Rzecznik – jak przekazano na stronie RPO – powołał się w tej sprawie m.in. na wcześ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 Rzeczy, Które Zrewolucjonizowały Moje Życie (ZDROWIE)
Następny artykułW niedzielę strajk Eurowings i innych córek-spółek Lufthansy