A A+ A++

Miasto może wyliczyć prewspółczynnik odliczenia VAT przy usługach cmentarnych w oparciu o udział liczby osób pochowanych w danym roku odpłatnie w całkowitej liczbie osób pochowanych w danym roku.

W maju 2020 r. samorządowcy wystąpili o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśnili, że na terenie miasta znajduje się stanowiący jego własność cmentarz komunalny, który jest administrowany przez zakład komunalny.

We wniosku wskazano, że prowadzenie cmentarzy gminnych należy do zadań własnych miasta. Na terenie cmentarza miasto dokonuje (za pośrednictwem zakładu) na rzecz zainteresowanych podmiotów trzecich odpłatne usługi cmentarne. Zdarzają się jednak sytuacje, że miasto zobowiązane jest do wykonywania czynności związanych z cmentarzem nieodpłatnie np. w przypadku zgonu dzieci martwo urodzonych, gdy osoby uprawnione nie zorganizują pochówku. Wykonywanie nieodpłatnych czynności na cmentarzu, stanowi czynności niepodlegające VAT. Jednak jak tłumaczyło miasto w praktyce nieodpłatne pochówki na cmentarzu są rzadkością. W 2019 r. było ich zaledwie 2 na 306 pochówków za odpłatnością.

Czytaj także: Jaka stawka VAT dla organizacji ceremonii p…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMonika Jaruzelska znów zamieszka w willi przy ul. Ikara
Następny artykułAleja Niepodległości do remontu. Wybrano wykonawcę przebudowy