A A+ A++

Zgodnie z art. 24b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, jednym z warunków opodatkowania przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem jest oddanie go w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

O stosowanie tego przepisu z fiskusem spierała się podatniczka, która prowadzi sieć ośrodków wypoczynkowych. Obejmują one m.in. budynki, w których zlokalizowane są apartamenty oraz domki stanowiące odrębne budynki. Są udostępniane gościom na doby. Płacą oni dodatkowo za prąd, wodę i ścieki oraz ogrzewanie według ich zużycia.

Właścicielka chciała się upewnić, że jej ośrodki wczasowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków. Argumentowała, iż świadczenie wskazanych usług nie jest tożsame z oddaniem nieruchomości w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze.

Innego zdania był jednak fiskus. Urzędnicy uznali, że świadczeniem głównym umowy związanej ze świadczeniem usług zapewnienia krótkoterminowego pobytu i noclegu jest korzystanie z rzeczy – oddanie części budynku do używania. W konsekwencji taka umowa ma charakter podobny do kodeksowej umowy najmu. Kwalifikacji tej nie zmienia fakt, że w trakcie pobytu w apartamencie lub w domku goście bez opłaty mogą korzystać z dodatkowych świadczeń.

Tego stanowiska nie podziel … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXV Galicyjski Konkurs Powożenia Zaprzęgami Konnymi w Ujanowicach / 28 lipca 2024 r.
Następny artykułZendaya już go nosi. Jeśli chcesz być modna na jesień, postaw na ten manicure