Biznes coraz chętniej sięga po rozwiązania typu Software as a Service (SaaS). Chodzi o oprogramowanie, którego nie trzeba fizycznie posiadać w firmie, a jedynie korzystać w ramach dostępu w chmurze.
Znaczenie SaaS rośnie. Z raportu BetterCloud wynika, że liczba takich programów w przedsiębiorstwach wzrosła w ciągu trzech lat z 16 aż do 80. To rozmaite narzędzia – od wewnętrznego komunikatora, po oprogramowanie do prowadzenia sprzedaży w sieci.
CZYTAJ TEŻ: Model myśliwego i farmera – sprzedawaj tak jak start-upy
Spośród ponad 15 tys. firm na świecie oferujących oprogramowanie w formie dostępu do platformy SaaS, zdecydowana większość powstała w minionej dekadzie. Jednak najbardziej popularni przedstawiciele tej kategorii to nie właściciele kultowych marek technologicznych. Do największych w sektorze SaaS należą Salesforce (dostawca narzędzi chmurowych), Shopify (platforma e-commerce), Service Now (platforma do zarządzania procesami w firmie), Zoom (narzędzie do telekonferencji), Atlassian (narzędzia dla programistów) czy Workday (narzędzia do zarządzania finansami i zasobami ludzkimi). Dziś już 70 proc. aplikacji dla biznesu opiera się na modelu SaaS. Eksperci szacują, że 73 proc. firm i organizacji korzysta już głównie z oprogramowania SaaS.
Chmura dobra dla biznesu
– Model usług w chmurze typu SaaS, który świetnie nadaje się do rozwiązań z obszaru rozrywki, jest tak samo użyteczny dla biznesu. Koszt stworzenia dedykowanego oprogramowania często bywa zaporowy dla dużego grona przedsiębiorców, którzy potrzebują fachowych narzędzi, by konkurować w swojej branży. SaaS obniża próg wejścia. Pozwala skorzystać z narzędzi, potrzebnych w rozwoju, a dotąd pozostających poza zasięgiem finansowym – mówi Oliwia Tomalik, manager w Shoper.
– W naszym sektorze widzimy, że SaaS ogromnie ułatwia uruchomienie sklepów internetowych przez nowych sprzedawców. Inwestycja w oprogramowanie staje się rozsądnym kosztem prowadzenia działalności – dodaje.
CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT
Shoper jest przykładem dostawcy oprogramowania, który w pierwotnym modelu sprzedaży nie ofer … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS