A A+ A++

Ponownie para sokołów wędrownych, które znalazły dom na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku, doczeka się potomstwa. Dzięki monitoringowi wiemy, że w ich gnieździe są już dwa jaja.

Już od 8 lat możemy obserwować całodobowo życie sokołów wędrownych, które osiedlają się co roku w gnieździe zlokalizowanym na kominie IOS w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Dzięki monitoringowi wiemy, że pierwsze jajo pojawiło się we wtorek 12 marca, a drugie w czwartek 14 marca.

W budce lęgowej zamocowanej na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin od dwudziestu lat mieszkają sokoły wędrowne, ale zdjęcia i filmy z monitoringu pokazują, że to gniazdo cieszy się dużym zainteresowaniem drapieżnych ptaków. W poprzednich latach budkę wizytowała pustułka, a w 2018 gniazdo zostało zajęte na dłużej przez raroga. Rok temu pojawił się także młody samiec sokoła wędrownego, który (jak wynika z obrączki), wykluł się w 2019 r. w budce na kominie gdyńskiej elektrociepłowni. Natomiast w tym roku w gnieździe osiedliła się ponownie para o imionach Werwa i Rafik.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Dlaczego sokoły osiedlają się w miastach? Przede wszystkim, ze względu na zubożenie krajobrazu nizinnego w ostatnich kilku dziesięcioleciach. Dzikie ptaki znajdują teraz często bezpieczne schronienie na terenach przemysłowych oraz dookoła nich. Tereny Zakładu Produkcyjnego posiadają wiele zalet dla sokołów wędrownych, zwłaszcza, że kominy są mniej narażone na ataki intruzów, niż ich naturalne miejsca rozrodu, czyli skały. Nie brakuje tu również pożywienia, czyli ptaków, których jest dużo na terenach przemysłowych i w okolicach. Co ciekawe, ptaki nauczyły się wykorzystywać sztuczne światło z instalacji do polowania w nocy lub późnym wieczorem.

Tegoroczny lęg to kontynuacja historii sokołów wędrownych na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku, która trwa już od 1986 roku, kiedy to po raz pierwszy zauważono samca sokoła wędrownego w pobliżu kompleksu. Pierwsze budki lęgowe dla sokołów, przy współpracy ze „Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ”, zostały umieszczone w płockim zakładzie w 1999 roku. Dwie z nich zainstalowano na najwyższych kominach: Zakładowej Elektrociepłowni oraz Instalacji Clausa. Natomiast trzecia budka pojawiła się w 2015 roku na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). Premierowy lęg sokołów wędrownych miał miejsce w maju 2002 roku. Dzięki przyłączeniu się do Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce, ORLEN bierze udział w odbudowie populacji tych ptaków.

Zaangażowanie Koncernu w odbudowę populacji sokołów wędrownych w Polsce sprawiło, że do natury trafiło już 61 piskląt. Licząc łącznie z osobnikami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN UNIPETROL Litvínov i Kralupy nad Wełtawą, Elektrociepłowni oraz instalacji Polichlorku Winylu ANWIL we Włocławku, jak również obiektów Elektrociepłowni Żerań i Ciepłowni Kawęczyn Grupy PGNiG TERMIKA liczba ta zwiększa się do aż 182 ptaków, żyjących na wolności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFortuna 1 Liga: Wisła Kraków – Miedź Legnica. Relacja live i wynik na żywo
Następny artykułPierwsza „Wyprzedażówka” za nami