A A+ A++

W poniedziałek, 24 stycznia, Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował trzymiesięczny areszt wobec 36-letniego Andrzeja L., mieszkańca gminy Ropczyce, oraz 26-letniej Eweliny G., mieszkanki Ropczyc. Według ustaleń śledczych oboje są zamieszani w sprawę śmiertelnego w skutkach pobicia 41-letniego Marka G. Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 19 na 20 grudnia w Ropczycach.

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach 5 stycznia wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Marka G., w postaci choroby realnie zagrażającej życiu i spowodowania u niego licznych obrażeń zlokalizowanych w okolicy głowy i twarzy, skutkujące powstaniem m.in. krwiaków śródmózgowych, które to obrażenia spowodowały chorobę realnie zagrażającą życiu pokrzywdzonego i które doprowadziły do zgonu pokrzywdzonego. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Rzeszowie 1 stycznia.

– Andrzejowi L. Prokurator przedstawił trzy zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy naruszenia czynności narządów ciała na okres trwający dłużej niż 7 dni,w dniu 19 grudnia 2021 r. w Ropczycach u Marka G. – informuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Według ustaleń śledczych podejrzany miał zadać co najmniej jeden cios pięścią w twarz, co skutkowało u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci urazu głowy skutkującego powstaniem rany tłuczonej powłok głowy oraz wstrząśnienia mózgu z objawami utraty przytomności, niepamięcią wsteczną zdarzenia oraz następowymi zaburzeniami świadomości pamięci.

Drugi zarzut dotyczy składania fałszywych zeznań w związku z przesłuchaniem Andrzeja L. w charakterze świadka. Trzeci zarzut dotyczy natomiast nieudzielenia pomocy 20 grudnia nieprzytomnemu Markowi G., który znajdował się wtedy w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na doznane obrażenia głowy. Nieudzielenie pomocy polegało na tym, że Andrzej L. będąc świadomym stanu Marka G. nie wezwał pomocy lekarskiej, w sytuacji gdy mógł takiej pomocy udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Ewelinie G. prokurator przedstawił dwa zarzuty. – Pierwszy z nich dotyczy składania fałszywych zeznań oraz utrudniania postępowania karnego, pomagając w ten sposób sprawcy pobicia Marka G., w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. Drugi zarzut dotyczy nieudzielenia pomocy nieprzytomnemu Markowi G. w dniu 20 grudnia 2021 r. – dodaje prokurator Ciechanowski.

Zarówno Andrzej L., jak i Ewelina G. przesłuchiwani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do zarzucanych im czynów. – Podejrzani w toku przesłuchania odpowiadali jedynie na pytania obrońcy – informuje prokurator Ciechanowski.

Sąd Rejonowy w Ropczycach uwzględniając wnioski prokuratury o zastosowanie aresztu tymczasowego wskazał, że dotychczas zebrany materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, iż podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów.

Jednocześnie sąd wskazał ,iż w sprawie zachodzą przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania, aby zapobiec przede wszystkim dalszemu mataczeniu w sprawie przez podejrzanych, jak również aby zapobiec ukrywaniu się podejrzanych w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania. – Należy podkreślić, iż sąd podzielając argumenty zawarte we wnioskach prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wskazał, że na obecnym etapie postępowania żadne inne środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym nie dają należytej gwarancji zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania w sprawie – dodaje prokurator Ciechanowski.

Za zarzucane przestępstwa Andrzejowi L. grozi kara do 13 lat więzienia, a Ewelinie G. – do 11 lat więzienia. Oboje podejrzani nie byli wcześniej karani.

Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPamięci RAM nowej generacji rozwijają skrzydła? Moduły G.SKILL DDR5 ustanawiają rekord w podkręcaniu z wartością 8888 MHz
Następny artykułPomoc prawna w 2022 r.