A A+ A++

Czy może być coś przyjemniejszego niż zajęcia na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody? Wydaje się że nie! Grupa 13 młodych adeptów rzeźbiarstwa w drewnie ćwiczyła dziś pod czujnym okiem mistrza Piotra Wolińskiego w parku zlokalizowanym tuż przy Centrum Kultury w Kcyni. To kolejny etap wakacji z Centrum, które każdego dnia oferuje coś dla dzieci młodzieży spędzającej wakacje na miejscu.

Dla wielu osób było to pierwsze zetknięcie z narzędziami rzeźbiarskimi. Przez blisko dwie godziny w parku przy Centrum Kultury słychać było odgłosy drewnianych młotów i dłut.

Rzeźba uczy skupienia, rozwija zdolności manualne wymaga myślenia przestrzennego. Każdy kto chce, może zająć się rzeźbieniem w drewnie, jeśli tylko przygotuje się do tego odpowiednio. Nie każdy jednak będzie mógł zostać artystą w tym fachu. Aby wykonywać rzeźby o konkretnych kształtach, jak przykładowo postacie, zwierzęta, obiekty, trzeba mieć choć odrobinę talentu. Należy doskonalić swój warsztat najlepiej pod okiem doświadczonego artysty rzeźbiarza i warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Rzeźbienie w drewnie wymaga cierpliwości i samodyscypliny, a także skupienia. Potrzebna jest precyzja i czas.

– Swoją przygodę z rzeźbą rozpoczęłam jeszcze przed pandemią. Mam za sobą konkursy w Wągrowcu i Szubinie – mówi Maja Jędryczka, podopieczna Piotra Wolińskiego, która od lat doskonali warsztat pod czujnym okiem kcyńskiego rzeźbiarza.

Do pracy potrzebne są odpowiednie narzędzia i miejsce.

– Zaczynamy od wyboru młotka. Dziś na warsztatach macie do dyspozycji prawdziwe, drewniane młotki do rzeźbienia tzw. pałki oraz gumowe młotki, które używamy często w pracowni by było ciszej. Do wstępnej obróbki niezbędne jest nam dłuto i młotek. Potem używany nożyków i innych narzędzi rzeźbiarskich – opowiadał dzieciom Piotr Woliński.

Efektem dzisiejszych prac są piękne płaskorzeźby ryb, kwiatów i motywów kwiatowych.

Przy okazji warsztatów w Centrum Kultury gościła dziś również kamera TV Toruń. Dziennikarka Marta Nowicka-Bujak nagrywała kolejny odcinek programu pn. Kobiety Odważne. Jest to cykl 10 odcinków poświęconych wyjątkowym kobietom, mieszkankom województwa kujawsk- pomorskiego. Wszystko za sprawą ustanowienia roku 2024 Rokiem Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przez Sejmik Województwa, co miało miejsce w grudniu 2023 roku.

– Rok 2024 należeć będzie do Kobiet Odważnych, związanych z województwem kujawsko-pomorskim. Inspiracją dla ustanowienia tego patronatu jest 115. rocznica urodzin Elżbiety Zawackiej, 120. rocznica urodzin Heleny Grossówny oraz 610. rocznica rozpoczęcia przez Nawojkę studiów na Akademii Krakowskiej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Do tej pory ukazały się odcinki poświęcone Izabeli Zbiegniewskiej – urodzonej w 1930 roku w Ostrołęce (zmarła w 1914 roku we Włocławku), nauczycielce, patriotce niosącej pomoc Powstańcom Styczniowym czy Wandzie Błeńskiej Szarotce i Grażynie w czasach okupacji, a później matce trędowatych w Ugandzie. Wśród tych niezwykłych i wyjątkowych kobiet jest także Teresa Ciepły, zdobywczyni największej ilości medali olimpijskich w regionie. Była biegaczką, trenerką i społeczniczką. Jest też Honorową Obywatelką Bydgoszczy.

Odcinek z pochodzącą z Kcyni rzeźbiarką Klarą Prillową wyemitowany zostanie najprawdopodobniej jeszcze w lipcu. Obejrzeć można go będzie w Internecie, na stronie TV Toruń.

O Klarze Prillowej opowiadał przed kamerą Piotr Woliński. To do niej zgłosił się będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej. Chodził wówczas do 6 klasy. Od tamtej pory doskonalił warsztat, by po raz pierwszy zostać docenionym jako rzeźbiarz w wieku 18 lat. Potem były kolejne sukcesy, wyjazdy na wystawy, udział w imprezach ludowych. I tak nieprzerwanie od 55 lat.

– Artysta swoją pierwszą nagrodę w konkursie pałuckiej sztuki ludowej otrzymał w roku 1969. Od tamtej pory systematycznie pracując zdobywał kolejne nagrody w tej dziedzinie. Jego prace były eksponowane w kraju i za granicą m.in. w Rumunii, Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie i we Francji. Od lat zdobywa także główne nagrody w konkursach sztuki ludowej Pałuk, które od ponad pół wieku organizuje w maju Szubiński Dom Kultury. Sporo jego prac posiadają w swych kolekcjach muzea w regionie m. in. w Bydgoszczy, Żninie, Toruniu – mówią pracownicy Centrum.

Piotr Woliński uczy także rzeźbić kcyńską młodzież. Niektórzy z jego wychowanków są obecnie wspaniałymi, odnoszącymi indywidualne sukcesy rzeźbiarzami, jak Eryk Tubiszewski czy Ariel Czechowski. O obu rzeźbiarzach jest już i zapewne będzie przez najbliższe lata bardzo głośno.

28 listopada ub.r. Piotr Woliński otrzymał Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Surat Palatinatus Cuiaviano – Pomeraniensis. W konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych 2023 wyróżnieni zostali twórcy z gminy Kcynia: Maria Kwiatkowska, Lidia Kierejewska, Eryk Tubiszewski oraz Ariel Czechowski.

Ewa Hałas

Medale Marszałka dla Jadwigi Bołki, Krystyny Ługiewicz i Piotra Wolińskiego – Zjazd Twórców Ludowych

Sztuka ludowa na wysokim poziomie
Sztuka ludowa na wysokim poziomie

Klara Prillowa: ogrom zasług w kulturze pałuckiej
Klara Prillowa: ogrom zasług w kulturze pałuckiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzas na muzyczną Kropkę
Następny artykułŚwiętokrzyskie bez reprezentanta na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Pierwszy raz w historii