Na najbliższy weekend – 26 i 27 sierpnia – urząd miasta Rzeszowa zaplanował dezynfekcję miejskich wodociągów. Powodem rosnąca liczba zakażeń Bakterią Legionellą na Podkarpaciu.
Jak poinformował rzeszowski sanepid, dotychczas zakażenie Legionellą wykryto w województwie podkarpackim u 51 osób. W związku ze zwiększającą się liczbą chorych oraz niepewnością, co do przyczyny zakażenia, rzeszowski magistrat podjął decyzję o dezynfekcji miejskiej sieci wodociągowej.
Jednocześnie rzeszowski sanepid wszczął dochodzenia epidemiologiczne i bada próbki wody pobrane z instalacji wodnych w Rzeszowie. Na wyniki badań w kierunku bakteri Legionella pneumophila czeka się jednak do 10 dni. Dlatego też, prewencyjnie, władze miasta podjęły decyzję o dezynfekcji miejskich wodociągów.
Zbadanie wody i jej dezynfekcja są ważne, ponieważ bakteria Legionella najczęściej występuje właśnie w wodzie i mokrej glebie. Czasami można ją spotkać również w strumieniach, stawach, instalacjach wodno – kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych. Może również rozprzestrzeniać się przez urzędzenia klimatyzacyjne i nawilżające, a także w basenach z hydromasażem, basenach termalnych czy basenach spa.
Nie da się jednak nią zakazić przez spożycie wody lub kontakt z chorym. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie zakażonego aerozolu albo gdy skażona woda dostanie się do dróg oddechowych.
Trudno na razie powiedzieć, co było przyczyną zakażenia u 51 pacjentów na Podkarpaciu. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie tego stwierdzić, ponieważ z wywiadów lekarskich wynika, że chorzy korzystali z różnych urządzeń i mieli kontakt z wodą z różnych ujęć.
Na Podkarpaciu rośnie liczba chorych na legionellozę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS