A A+ A++

Caritas Diecezji Rzeszowskiej podsumowała rok pomocy na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. „To wszystko było i jest zewnętrznym znakiem wrażliwości Polaków na krzywdę, znakiem wyobraźni miłosierdzia i solidarności z tymi którzy cierpią” – mówił na konferencji bp Jan Wątroba.

W siedzibie Caritas Diecezji Rzeszowskiej odbyła się konferencja prasowa podsumowująca rok pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Gościem konferencji była Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Konferencję zorganizował ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Bp Jan Wątroba mówił o wyobraźni miłosierdzia mieszkańców Podkarpacia. „Wiele parafii, a także placówki diecezjalne, jak domy rekolekcyjne, otworzyło drzwi uchodźcom. W sumie w tych domach znalazło schronienie ok. 900 osób – w większości już opuścili te miejsca. Diecezja rzeszowska włączyła się również w ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na rzecz uchodźców i ofiary wojny – diecezjanie zebrali pokaźną sumę, proporcjonalnie do liczby mieszkańców, około 1,5 mln zł. Nieustannie zbierano artykuły w odpowiedzi na zgłaszane z Ukrainy zapotrzebowanie. (…) To wszystko było i jest zewnętrznym znakiem wrażliwości Polaków na krzywdę, znakiem wyobraźni miłosierdzia i solidarności z tymi którzy cierpią. Taka postawa jest pięknym świadectwem na wskroś ewangelicznego, samarytańskiego otwarcia się na ludzi potrzebujących. To wystawia nam wszystkim, mieszkańcom Podkarpacia, piękne świadectwo, tym bardziej, że ten pierwszy odruch serca nie ustał z biegiem czasu, ale wciąż trwa” – powiedział hierarcha.

Ewa Leniart podziękowała mieszkańcom Podkarpacia, a także organizacjom pozarządowym, w tym Caritas Diecezji Rzeszowskiej, za wsparcie udzielone organom administracji rządowej w organizowaniu pomocy dla uchodźców i dla tych, którzy pozostali na Ukrainie. „Dzięki temu wsparciu proces adaptacji, integracji uchodźców, którzy zdecydowali się opuścić swoją ojczyznę i szukać u nas schronienia, może przebiegać dobrze. Jestem niezwykle wdzięczna za to, że punkt pomocowy przy Caritas Diecezji Rzeszowskiej funkcjonuje niezmiennie przez cały rok. Pomoc ta jest świadczona w różny sposób, poprzez wydawanie potrzebnych produktów, ale również przez wsparcie o charakterze psychologicznym, terapeutycznym, w zależności od potrzeb osób, które tutaj się zgłaszają” – mówiła wojewoda.

Z kolei ks. Piotr Potyrała zwrócił uwagę na zróżnicowaną pomoc, której wciąż udziela Caritas Diecezji Rzeszowskiej. „Gdy wybuchła wojna to natychmiast, jako Caritas Diecezji Rzeszowskiej, jako centrala Caritas, ale także nasze oddziały lokalne, terenowe, placówki dla osób z niepełnosprawnością, placówki dla seniorów, parafialne zespoły Caritas, szkolne koła, poszczególne parafie, włączały się w to, co było najpilniejsze w pierwszych dniach, gdy kobiety i dzieci w zimowych warunkach czekali na przejściach granicznych – tam dostarczaliśmy dusze ilości żywności, odzież i koce. (…) Kilka dni od wybuchu wojny stworzyliśmy punkt pomocy kryzysowej i okazało się, że był to strzał w dziesiątkę – w pierwszych miesiącach, w marcu, kwietniu i jeszcze w maju codziennie przychodziło tutaj od 300 do 400 osób – te osoby nie miały właściwie niczego – otrzymywali odzież, środki czystości, chemię gospodarczą, żywność, produkty dla dzieci. W sierpniu ten punkt przekształciliśmy w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Centrum świadczy także pomoc psychologiczną, doradztwo zawodowe, kursy językowe, zapewnia opiekę nad dziećmi. Od wybuchu wojny do dzisiaj z tych różnych form wsparcia Centrum Caritas Diecezji Rzeszowskiej skorzystało ponad 32 tys. uchodźców z Ukrainy. Z pomocy psychologicznej skorzystało do tej pory 420 osób, z kursów języka polskiego150 osób, z wypoczynku wakacyjnego i zimowego dla dzieci z Ukrainy 260 osób. Organizowaliśmy także turnusy rehabilitacji medycznej w Myczkowcach, z których skorzystało 180 osób” – powiedział ks. Potyrała.

Działające przy Caritas Diecezji Rzeszowskiej Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom (CPMiU) powołano w ramach realizacji zadania finansowanego przez Caritas Internationalis w związku z realizacją Programu „Caritas w Polsce na rzecz osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie”. Oprócz wsparcia w postaci żywności, pakietów higienicznych, bonów do sklepów, osoby z Ukrainy uzyskują szeroki wachlarz pomocowy w postaci specjalistycznego poradnictwa, wsparcia psychologicznego, wsparcia integracyjnego, doradztwa w zakresie zatrudnienia, kursach języka polskiego, zakwaterowania, pomocy socjalnej – w zależności od potrzeb zainteresowanej osoby czy rodziny. Dane kontaktowe: Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom; ul. Jana Styki 21; 35-006 Rzeszów; tel. 722-065-882 lub 722-065-883.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRektor UKSW przewodniczył Mszy św. dla studentów i pracowników uczelni
Następny artykułW końcu się przełamał i daje zwycięstwo Interowi. Lukaku wrócił w trybie „Big Rom”