Współczesna nauka stoi w obliczu kolejnego przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować nasze pojmowanie rzeczywistości. Fizycy z Uniwersytetu w Portsmouth oraz Instytutu Matematyki, Fizyki i Astronomii Jeremiaha Horrocksa opublikowali badania podkreślające nowe dowody potwierdzające kontrowersyjną hipotezę symulacji, sugerującą, że nasz wszechświat może być złożonym modelem komputerowym.
Kierując się wiedzą czerpaną z drugiej zasady termodynamiki, która opisuje, jak każdy naturalny proces w wszechświecie prowadzi do wzrostu entropii – stanu nieporządku, dr Melvin Wopson oraz dr Serban Lepadatu, stworzyli koncepcję drugiej zasady infodynamiki. Według tej zasady, w systemach informacyjnych również powinna obserwować się tendencja wzrostu entropii z czasem. Niemniej jednak, badania prowadzone nad cyfrowymi magazynami danych oraz genomami RNA dostarczyły zaskakujących rezultatów.
Eksperymenty wykazały, że entropia informacji w badanych systemach albo nie ulegała zmianom, albo wręcz malała. Wynik ten jest zaskakujący i stoi w sprzeczności z dotychczasowym rozumieniem procesów naturalnych w świetle termodynamiki. Stawia to przed nami pytanie: dlaczego systemy informacyjne zachowują się inaczej niż oczekiwano?
Jedną z fascynujących obserwacji dokonanych przez Vopsona było badanie sekwencji RNA różnych wariantów wirusa SARS-CoV-2. Analiza wykazała, że entropia informacji w tych sekwencjach malała w miarę mutacji. To sugeruje istnienie pewnego mechanizmu kontrolującego, działającego w oparciu o drugą zasadę infodynamiki, a nie w sposób przypadkowy.
Ale co może być bardziej fundamentalne niż genetyka? Vopson poszedł dalej, analizując strukturę atomów. Odkrył, że rozmieszczenie elektronów w atomie jest tak zaprojektowane, aby minimalizować entropię informacyjną. Ten prosty, lecz głęboki fakt wskazuje, że nawet na najbardziej podstawowym poziomie wszechświata są obecne cechy sugerujące modelowanie czy symulację.
Z teoretycznego punktu widzenia, jeśli nasz wszechświat miałby się dalej rozszerzać, wzrost entropii fizycznej musiałby być zrównoważony przez spadek entropii informacyjnej. To sugeruje, że nasz wszechświat działa według precyzyjnie ustalonych zasad, które mogą być zgodne z koncepcją symulacji.
Oczywiście hipoteza symulacji nadal wymaga głębszej analizy i jest przedmiotem intensywnej debaty. Niemniej jednak, nowe dowody przedstawione przez Vopsona i Lepadatu są krokiem naprzód w przesuwaniu tej koncepcji z obszaru filozofii do empirycznych badań naukowych. Jak mówi Wopson: „Chciałem przetestować to prawo w praktyce, aby zobaczyć, czy może ono rzeczywiście potwierdzić hipotezę symulacji, czyniąc ją bardziej naukową niż filozoficzną”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS