A A+ A++

Otwierasz pralkę po zakończonym praniu i zamiast wyjąć z niej świeże, pachnące ubrania, z wnętrza pralki wylatuje odrażający zapach? Powód takiego stanu może być jeden i postanowiła o nim napisać influencerka Sylwia Panek, autorka profilu na Instagramie „Mama Chemik”.

Sylwia Panek o czyszczeniu pralek. Ważna jest regularność

Sylwia Panek to influencerka, która w sieci zasłynęła radami dotyczącymi prowadzenia domu i sprzątania. Jej konto “Mama Chemik” obserwuje prawie 96 tysięcy osób i często korzysta z jej porad.

Zobacz również: Mało kto wie o tej “funkcji” pralki. Zastosuj, a efekt cię zaskoczy

Tym razem influencerka poruszyła temat śmierdzących ubrań po praniu. Tak, po, a nie przed praniem. – To właśnie nieczyszczone pralki są przyczyną śmierdzących ubrań. No bo jeśli pralka jest brudna, to czystych ubrań też z niej nie wyjmiecie – wyjaśniła Mama Chemik na początku wpisu.

Zaznaczyła także, że nie pomogą pachnące płyny do płukania prania, gdy problem leży znacznie głębiej.

Oczywiście zdaniem Sylwii Panek także może zdarzyć się, że jedna, niezwykle mocno zabrudzona rzecz, może być powodem wydobywającej się z pralki stęchlizny:

– Śmierdzące ubrania mogą się również trafić przy czystej, zadbanej pralce. Czasami coś jest permanentnie przepocone, innym razem winne brzydkich zapachów są barwniki (z tym najczęściej można się spotkać w przypadku czarnych i ciemnych ubrań), zdarza się, że na tkaninę rozlaliśmy coś o mocnym zapachu (np. ropę), w tkaninach porobiły się złogi detergentów itp., które trzymają zapachy, albo zwyczajnie zapomnieliśmy rozwiesić mokre rzeczy i te mają teraz nieprzyjemny zapach stęchlizny – tłumaczy Sylwia Panek.

Zobacz także: Jak skutecznie wyczyścić pralkę?

Jednak najczęstszym powodem regularnie śmierdzącego prania jest właśnie sama pralka. Dlatego tak ważne jest jej czyszczenie.

Jak czyścić pralkę? Ocet dobry na wszystko

Aby zachować pralkę czystą i sprawnie działającą, należy ją regularnie myć i czyścić. Powinniśmy robić to raz w miesiącu. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest użycie do tego celu… octu.

Ocet jest szeroko wykorzystywany w sprzątaniu i także nada się do mycia pralki. Jest odkamieniaczem i skutecznie usunie także bakterie. Aby umyć pralkę octem, należy wlać do komory na proszek szklankę octu i następnie wybrać program pustego płukania, ustawiając temperaturę 90 stopni Celsjusza.

Zobacz również: Jak prawidłowo używać pralki? Tak przedłużysz jej żywotność 

Czyszczenie pralki za pomocą kwasku cytrynowego

Innym sposobem czyszczenia pralki jest użycie kwasku cytrynowego. On także, podobnie jak ocet poradzi sobie z kamieniem.  Kwasek cytrynowy w ilościach 120-150 gramów produktu należy wsypać do szufladki na proszek i włączyć puste pranie o temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Jak dbać o pralkę?

Czyszczenie pralki, a filtr? O nim nie zapominaj!

Bęben, w którym pierzemy ubrania oraz szufladka na detergenty, to nie wszystkie elementy, które należy czyścić. Trzeba także pamiętać o filtrze, który w pralce odpowiada za czyszczenie wody w niej. Dlatego też regularne czyszczenie filtra raz w miesiącu jest istotne. Tam często zatrzymują się:

  • włosy
  • sierść
  • piasek
  • kurz

To wszystko także wpływa na zapach wydobywający się z pralki.

Jak wyczyścić filtr w pralce? To tylko kilka chwil

Filtr w pralce to element, który możemy z niej wyjąć. Otwieramy lub zdejmujemy osłonę filtra w zależności od modelu pralki i wyciągamy filtr. Czyścimy go pod bieżącą wodą, a następnie płuczemy w wodzie z octem i suszymy element. Tak oczyszczony filtr montujemy w pralce. Do filtra w pralce także warto zaglądać z innego powodu – czasem to właśnie w nim znajdujemy jedną, zaginioną skarpetkę, czy bieliznę. 

Skarpetki znikają w pralce? Wypróbuj ten trik 

Co niszczy pralkę? Profilaktyka najważniejsza

Aby nie dochodziło do częstego zabrudzenia pralki, ważna jest profilaktyka. Warto do bębna wkładać rzeczy, z których pozbyliśmy się włosów, sierści i piasku. Wystarczy przed włożeniem prania do pralki, wytrzepać poszczególne ubrania. To powinno zminimalizować problem zapchanego filtra.

Dodatkowo nie powinniśmy trzymać brudnych, przepoconych ubrań tygodniami w bębnie pralki. Wtedy takie rzeczy śmierdzą stęchlizną jeszcze bardziej. Brudne rzeczy, przeznaczone do prania możemy trzymać w koszu na pranie i wkładać je tuż przed uruchomieniem pralki, lub prać częściej. Warto także nie przeładowywać bębna pralki i przestrzegać ładowności, którą określił producent.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDoradca Zełenskiego: Polska i Wlk. Brytania przekażą czołgi
Następny artykułKalisz: wyłoniono zwycięzców diecezjalnego etapu XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej