A A+ A++

W listopadzie Koleje Dolnośląskie mają przedstawić samorządowcom konkretne rozwiązania problemu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Taką deklarację złożył w Polkowicach Wicemarszałek Dolnego Śląska Michał Rado.

Wizyta Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialnego między innymi za transport publiczny to efekt wspólnego pisma burmistrza Polkowic Wiesława Wabika, starosty polkowickiego Kamila Ciupaka, prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza i starosty głogowskiego Michała Wnuka, wystosowanego do Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie komunikacji regionalnej w Zagłębiu Miedziowym.

Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Dolnośląskiego, Kolei Dolnośląskich oraz podpisani pod pismem samorządowcy odbyło się w polkowickim Ratuszu.

– Dziękuję, że wspólnie mogliśmy porozmawiać o optymalizacji transportu publicznego w naszym regionie. Budowa kolei aglomeracyjnej w Zagłębiu Miedziowym musi zostać dokończona, ale do tego czasu należy zlikwidować wykluczenie komunikacyjne poprzez uruchomienie potrzebnych naszym mieszkańcom połączeń autobusowych – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Potrzeby komunikacyjne są ogromne i wciąż rosną. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy przesiadali się do samochodów, a dzisiaj bezwzględnie chcieliby podróżować komunikacją zbiorową i powinniśmy im to zapewnić. Cieszę się, że rozmawiamy jednym głosem.

– Można powiedzieć, że wsiedliśmy razem do jednego autobusu – przyznaje wicemarszałek Michał Rado. – Pracujemy nad tym, aby za miesiąc przedstawić koncepcję pewnych rozwiązań, które zlikwidują wykluczenie komunikacyjne tych miejscowości. Zdajemy sobie sprawę, że jest to problem.

– Bardzo nam zależy, aby wypełnić tę lukę głównie na połączeniu Polkowice-Głogów – dodaje Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. – Przypomnę, że w pewnym momencie wycofał się przewoźnik prywatny, stąd mamy pewną niedogodność. Mam nadzieję, że za miesiąc faktycznie zostaną przedstawione konkretne rozwiązania, a my podejmiemy wspólnie decyzję czy te propozycje zostaną przyjęte, czy też inne. Natomiast wszyscy tutaj jesteśmy zdeterminowani, aby rozwiązać ten problem jak najszybciej. Cel jest jeden – mieszkańcy powinni mieć dogodne połączenia i chcemy to zrobić w możliwie krótkim okresie – dodaje.

Burmistrz Wabik podsumował też dotychczasowe prace nad projektem kolejowym.

– Jest przygotowana dokumentacja przedprojektowa, która kosztowała prawie 4 mln zł. Mamy też decyzję środowiskową. Z tego, co dziś przekazał mi pan marszałek Rado, obecnie prowadzone są rozmowy z PKP PLK, dotyczące przygotowania pełnej dokumentacji projektowej. Dzisiaj deklaruję, że jako Polkowice w ten proces oczywiście się włączymy. W naszej ocenie powinno się to odbyć w formule „zaprojektuj-wybuduj”, jednak pozostawiamy to pod rozwagę Marszałka Województwa Dolnośląskiego – podsumowuje szef polkowickiego samorządu.

Władze Polkowic poszukują dobrych praktyk dotyczących komunikacji w innych regionach Polski. Ostatnio odbyła się wizyta studyjna w województwie łódzkim, gdzie od kilku lat funkcjonuje kolejowo-autobusowa komunikacja dowozowa. Rozwiązanie to zostało przekazane władzom samorządowym Dolnego Śląska.

– Autobusy kolejowe możemy uruchamiać tylko na bazie linii istniejącej lub zawieszonej, na której kolej wcześniej funkcjonowała. Do Polkowic nie było takiej linii, więc autobus kolejowy, jaki funkcjonuje m.in. w Górze, Stroniu Śląskim czy Sycowie, nie może być brany pod uwagę. Jeśli chodzi o wzór województwa łódzkiego, to musimy przeanalizować to pod kątem prawnym, ponieważ mamy pewne wątpliwości co do funkcjonowania tego systemu. Po kolejnym spotkaniu będziemy mogli powiedzieć czy jest to możliwe i co będziemy dalej robić – wyjaśnia Michał Rado.

– Usiedliśmy wspólnie do stołu w celu kontynuacji utworzenia jak najlepszej sieci połączeń kolejowych i autobusowych dla mieszkańców gmin Zagłębia Miedziowego – podsumowuje burmistrz Wiesław Wabik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkademia hotelarza – nowe możliwości praktyk dla przyszłych profesjonalistów
Następny artykułRegulacje drogą do transformacji technologicznej