A A+ A++

Do rzecznika Urzędu Marszałkowskiego wysłaliśmy pytania na temat szczegółów powstania listy projektów zgłoszonych do Krajowego Planu Odbudowy (na ten temat pisaliśmy w artykule: „Ktoś nas próbuje oszukać” – radny A.Szlęzak o projektach zgłoszonych przez Urząd Marszałkowski do Krajowego Planu Odbudowy„. Jak tłumaczył radny, mimo, iż kwota przewidziana na projekty zgłoszone z województwa podkarpackiego wynosi ponad 21 mld złotych, to żaden z nich nie dotyczy powiatów tarnobrzeskiego, niżańskiego i stalowowolskiego.

Do rzecznika Urzędu Marszałkowskiego wysłaliśmy następujące pytania:

1. Kto przygotowywał ww.projekty?

2. Dlaczego radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego nie mogli zgłaszać projektów?

3. Dlaczego na liście nie znalazły się żadne projekty dotyczące powiatów tarnobrzeskiego, w tym Jeziora Tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i niżańskiego?

4. Czy władze miast, gmin itp. były poinformowane o możliwości składania projektów?

5. Dlaczego informacja o konsultacjach społecznych nie była poddana do szerokiej informacji publicznej ?

6.Według radnego Sejmiku A. Szlęzaka lista projektów została udostępniona do zaopiniowania radnym 17 sierpnia rano, natomiast uwagi można było zgłaszać do 18 sierpnia do godz.14 – dlaczego ten czas był
tak krótki?

7. Czym kierował się Zarząd Województwa w przygotowywaniu ww.listy projektów (jeśli to Zarząd przygotowywał ww.projekty)?

Odpowiedź rzecznika (w całości) publikujemy poniżej:

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przesyłam nasze wyjaśnienia i link do informacji na stronie

https://podkarpackie.pl/index.php/samorzad-terytorialny/7744-krajowy-plan-odbudowy-projekty-zgloszone-z-wojewodztwa-podkarpackiego

https://podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/7719-konsultacje-spoleczne-propozycji-projektow-planowanych-do-krajowego-planu-odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy – informacje ogólne

W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego przez pandemię spowodowaną wirusem SARS-CoV-2, Komisja Europejska w maju 2020r. opublikowała pakiet dokumentów obejmujący projekt Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021–2027 oraz propozycję działań na rzecz odbudowy w ramach instrumentu Next Generation EU. Plan odbudowy przedstawiony przez Komisję Europejską zakłada wykorzystanie nowego narzędzia Next Generation EU w wysokości 750 mld euro oraz wzmocnionego budżetu długoterminowego na lata 2021-2027. Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli (w dniach 17-21 lipca br.) osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 w tym nowego Funduszu Odbudowy służącego do niwelowania skutków wywołanych pandemią.

Częścią pakietu Next Generation EU będzie nowe narzędzie pn. Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). W ramach tego Instrumentu Polska będzie miała do dyspozycji około 23 mld euro na dotacje (na 100% dofinansowania) i około 34,2 mld euro na pożyczki.
Środki te inwestowane zostaną poprzez Krajowy Plan Odbudowy (KPO), za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. KPO ma być dokumentem planistycznym realizującym reformy oraz inwestycje, który stanowić będzie podstawę ubiegania się o wsparcie z RRF. Horyzont czasowy zaplanowany dla reform (zgodnie z wyjściową propozycją KE) to maksymalnie 4 lata natomiast horyzont czasowy inwestycji (zgodnie z wyjściową propozycją KE) to maksymalnie 7 lat (realizacja inwestycji do połowy 2026 roku).

Ponadto:

W wyniku przeprowadzonego wewnętrznie procesu Zarząd Województwa w dniu 13 sierpnia zaakceptował wstępną listę 37 projektów do Krajowego Planu Odbudowy, która została poddana konsultacjom poprzez zamieszczenie stosownej informacji na serwisach internetowych www.podkarpackie.pl oraz www.rpo.podkarpackie.pl, które trwały do 18 sierpnia br.

O procesie konsultacji zostali również poinformowani radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, parlamentarzyści Sejmu oraz Senatu RP oraz eurodeputowani. W wyniku przeprowadzonych konsultacji wpłynęło 145 uwag.

Na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia br. Zarząd Województwa dokonał analizy zgłoszonych uwag, czego efektem stało się przyjęcie listy 37 projektów poddanych procesowi konsultacji do Krajowego Planu Odbudowy, które – po wprowadzeniu korekt wynikających z niektórych zgłoszonych uwag – zostały przekazane w piśmie do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na posiedzeniu w dniu 25 sierpnia Zarząd Województwa poddał analizie dodatkowe propozycje projektów, które wynikały z uwag zgłoszonych w procesie przeprowadzonych konsultacji, po czym przyjęta została ostateczna lista propozycji projektów do Krajowego Planu Odbudowy z obszaru województwa podkarpackiego, która wraz z dodatkowymi fiszkami projektów zostanie przekazana w uzupełnieniu do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

W odniesieniu do obszaru powiatów stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i niżańskiego wskazać można następujące projekty, które podlegają zgłoszeniu do Krajowego Planu Odbudowy:

1. Województwo Podkarpackie/ PZDW Rzeszów – Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików – Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San, budową, przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej budowli i urządzeń budowlanych w miejscowościach Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa

2. Miasto Stalowa Wola – Instalacja odzysku energii z frakcji energetycznej odpadów (RDF, pre-RDF) w Stalowej Woli

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że do KPO zgłoszonych zostaje szereg przedsięwzięć o charakterze szerszym, w ramach których wsparcie może zostać skierowane na obszar ww. powiatów.

Dotyczy to w szczególności:

1. Województwo Podkarpackie – Budowa sieci głównych połączeń dla transportu rowerowego w województwie podkarpackim
W ramach projektu bierze się pod uwagę m.in. wniosek Szlak Rowerowy – Puszcza Sandomierska

2. Postulatu utworzenia w ramach KPO systemowego narzędzia wsparcia w zakresie turystyki o charakterze lokalnym, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Miasto Stalowa Wola – Rozbudowa basenów krytych wraz z nadaniem nowych funkcji rehabilitacyjnych, dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych oraz modernizacją kompleksu basenów odkrytych

3. Poparcie dla inicjatyw krajowych schematów systemowego wsparcia, które zostały zasygnalizowane w pracach grup roboczych, w obszarze dróg lokalnych, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Powiat Niżański – Plan poprawy bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na sieci dróg wojewódzkich w latach 2020-2024 oraz strategicznych drogach powiatowych ważnych z punktu widzenia rozwoju regionu

4. Poparcie dla inicjatyw krajowych schematów systemowego wsparcia, które zostały zasygnalizowane w pracach grup roboczych, w obszarze transportu lokalnego, w tym w kontekście następujących zadań:

a. Miasto Stalowa Wola – Wzmocnienie potencjału gospodarczego Miasta Stalowa Wola poprzez modernizację lotniska w Turbii wraz z budową zaplecza technicznego

b. Gmina i Miasto Ulanów – Budowa terminala LHS w Hucie Deręgowskiej wraz z budową łącznika z drogą S-19

5. Postulatu utworzenia w ramach KPO systemowego narzędzia wsparcia w zakresie infrastruktury zdrowia o charakterze lokalnym, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Miasto Stalowa Wola – Poprawa jakości opieki medycznej w regionie poprzez budowę hospicjum stacjonarnego z Zakładem Opiekuńczo- Leczniczym w Stalowej Woli

Oryginalne źródło: ZOBACZ
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabór na wolne stanowisko urzędnicze głównej księgowej SP w Liczu i w Nowym Dworze w Urzędzie Gminy Kwidzyn
Następny artykułMaciej Giemza wygrywa Rajd Grecji