Styczeń 22, 2020 10:37 PM
foto: stan jakości powietrza z niedzieli 19 stycznia br. (Airly)
Od ubiegłego roku w Tarnobrzegu mamy monitoring czystości powietrza. Pozwala on na sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście, z którym borykamy się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. O to, jakie działania podejmują władze miasta w kwestii ograniczenia smogu, zapytaliśmy prezydenta D. Bożka, za pośrednictwem rzecznika. Pytania wysłaliśmy 9 stycznia br. odpowiedzi zaś otrzymaliśmy 17 stycznia br.
Portal NadWisłą24: Proszę o komentarz władz miasta w sprawie jakości powietrza w mieście.
Rzecznik W. Lis: – Stan powietrza w Tarnobrzegu jest relatywnie dobry. Wpływ ma na to zarówno wielkość, jak i położenie miasta. Nie mamy problemu z jakością powietrza jak większe miasta leżące w kotlinach.
Portal NadWisłą24: Jakie działania podjął urząd miasta w 2019 roku aby przeciwdziałać zjawisku smogu w mieście?
Rzecznik W. Lis: – W sezonie grzewczym Straż Miejska w Tarnobrzegu przeprowadza systematyczne kontrole nieruchomości pod kątem opalania przydomowych kotłowni właściwym paliwem (sprawdzane są świadectwa jakości paliwa, kontrolowano czy spalane są śmieci). Tylko w październiku 2019 roku, początek obecnego sezonu grzewczego, Straż Miejska podjęła 27 interwencji.
W 2019 roku Gmina Tarnobrzeg podpisała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie projektu pn.: „Tarnobrzeg bez smogu – wymiana źródeł ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych na terenie miasta Tarnobrzega.
Dzięki przyznanej dotacji (7 918 600,00 PLN) w latach 2019 – 2022 na terenie Miasta Tarnobrzega zrealizowana zostanie inwestycja obejmująca:
– wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła CO i CWU w 128 domkach jednorodzinnych;
– likwidację ponad 1700 piecyków gazowych, budowę węzłów ciepłowniczych oraz przyłącza w 33 budynkach wielorodzinnych.
– Ilość zakwalifikowanych gospodarstw jednorodzinnych wynika z przeprowadzonego w latach 2018-2019 otwartego naboru uczestników w projekcie, poprzedzonego akcją informacyjno-promocyjną w mediach, na stronie internetowej Miasta Tarnobrzega, oraz na osiedlach – wśród lokalnej społeczności. Budynki wielorodzinne zostały wytypowane przez Tarnobrzeską Spółdzielnię Mieszkaniową oraz Spółdzielnie Mieszkaniową Siarkowiec w Tarnobrzegu.
Od redakcji: W 2019 roku uchwałą XX/230/2019 z dnia 27 listopada Rada Miasta przesunęła realizację inwestycji pn.: „Tarnobrzeg bez smogu – wymiana źródeł ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych na terenie miasta Tarnobrzega na 2020 rok. Z zaplanowanych w budżecie na 2019 rok prawie 3,5 mln 3,2 mln przesunięto na oświatę – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Portal NadWisłą24: Jakie działania zamierza podjąć urząd miasta w najbliższych latach aby przeciwdziałać zjawisku smogu w mieście?
Rzecznik W. Lis: – Jeszcze w styczniu ruszą kontrole wilgotności drewna wykorzystywanego do ogrzewania domów. W tym celu został zakupiony na potrzeby Straży Miejskiej wilgotnościomierz. Kontrole będą prowadzone do końca sezonu grzewczego na wszystkich osiedlach, gdzie ogrzewanie domów jest prowadzone z wykorzystaniem przydomowych kotłowni.
– Jak w odpowiedzi na pytanie 2. W 2019 roku Gmina Tarnobrzeg podpisała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie projektu pn.: „Tarnobrzeg bez smogu – wymiana źródeł ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych na terenie miasta Tarnobrzega.
Dzięki przyznanej dotacji (7 918 600,00 PLN) w latach 2019 – 2022 na terenie Miasta Tarnobrzega zrealizowana zostanie inwestycja obejmująca:
– wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła CO i CWU w 128 domkach jednorodzinnych;
– likwidację ponad 1700 piecyków gazowych, budowę węzłów ciepłowniczych oraz przyłącza w 33 budynkach wielorodzinnych.
Ilość zakwalifikowanych gospodarstw jednorodzinnych wynika z przeprowadzonego w latach 2018-2019 otwartego naboru uczestników w projekcie, poprzedzonego akcją informacyjno-promocyjną w mediach, na stronie internetowej Miasta Tarnobrzega, oraz na osiedlach – wśród lokalnej społeczności. Budynki wielorodzinne zostały wytypowane przez Tarnobrzeską Spółdzielnię Mieszkaniową oraz Spółdzielnie Mieszkaniową Siarkowiec w Tarnobrzegu.
Portal NadWisłą24: Nie we wszystkich osiedlach w mieście są zamontowane sensory badające jakość powietrza, dlaczego? Czy planowany jest montaż czujników we wszystkich osiedlach w mieście?
Rzecznik W. Lis: – Pokrycie terenu miasta czujnikami jakości powietrza wykonującymi pomiary ciągłe automatyczne, przy wykorzystaniu możliwości jakie daje mapa, tj. interpolacji wyników pomiarów, jest wystarczające dla uzyskania poglądowej informacji o stanie powietrza w Tarnobrzegu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska dokonuje oceny jakości powietrza w mieście na podstawie jednego punktu pomiarowego wykonującego pomiary manualne (brak pomiaru ciągłego).
Portal NadWisłą24: Czy urząd miasta monitoruje i prowadzi statystyki mówiące o jakości powietrza w mieście? Czy urząd miasta posiada dane ile dni w roku 2019 mieszkańcy oddychali powietrzem dobrej jakości a ile złej jakości? Jeżeli są prowadzone takie statystyki to proszę o ich przesłanie.
Rzecznik W. Lis: – Urząd Miasta monitoruje i prowadzi statystyki mówiące o jakości powietrza w mieście. Raport za rok 2019 jest właśnie przygotowywany i zostanie zamieszczony niebawem na stronie internetowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS