Rosja zgromadziła na granicy z państwem ukraińskim ponad 127 tys. żołnierzy oraz znaczne ilości sprzętu wojskowego, w tym wyrzutnie pocisków Iskander zdolne razić cele w Kijowie. Ponadto, od 10 do 20 lutego na terytorium Białorusi trwać będą rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe.
W zaistniałej sytuacji polskie władze, podobnie jak nasi sojusznicy z Paktu Północnoatlantyckiego, zdecydowały się przekazać wschodnim sąsiadom sprzęt wojskowy i materiały, które mogą się przydać przy ewentualnym ataku ze strony Federacji Rosyjskiej, aby go odeprzeć.
“Jednoznaczny sygnał”
– Chodzi o wysłanie do Rosjan jednoznacznego sygnału, że jeżeli taki atak zostałby przez nich zrealizowany, to cała demokratyczna wspólnota międzynarodowa odpowie jednoznacznymi, bardzo negatywnymi sankcjami gospodarczymi, które bardzo mocno dotkną Rosję – mówił Piotr Müller. Rzecznik prasowy rządu był w poniedziałek gościem programu “Graffiti” w Polsat News.
– W takich sytuacjach jak potencjalny konflikt zbrojny, w tym wypadku u naszego sąsiada, zawsze trzeba rozpatrywać różne warianty. Wariantem bazowym jest, że uda się dyplomatycznymi kanałami zapobiec atakowi Rosji. (…) Drugą opcją jest odparcie natarcia za pomocą dostarczonego sprzętu i wyszkolonego wojska – oznajmił polityk Zjednoczonej Prawicy.
Uchodźcy z Ukrainy
Müller przyznał, że w jednym z wariantów Polacy muszą się liczyć na przepływ uchodźców z Ukrainy. – Taki scenariusz trzeba kreślić. Oczywiście, liczymy, że nie będzie realizowany – stwierdził.
Rzecznik rządu nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, na przyjęcie ilu ewentualnych uchodźców przygotowane są polskie władze, aby “nie wzbudzać negatywnych emocji”. – Sondujemy poprzez wojewodów, jakie są możliwości poszczególnych samorządów i na tej bazie będziemy budować nasze możliwości, jeżeli chodzi o ew. ruchy, które mogłyby się pojawić ze strony Ukrainy – powiedział poseł PiS.
Czytaj też:
Przydacz: Rozmów z Putinem nie można nazywać negocjacjamiCzytaj też:
Ukraina zrezygnuje z ambicji wejścia do NATO, by uniknąć wojny?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS