A A+ A++

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Tomyślu otrzymała odpowiedź na skierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich pismo w sprawie podjęcia działań ustawodawczych mających na celu obniżenie kosztów energii cieplnej, z której korzystają mieszkańcy.

W obecnej sytuacji prawnej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Tomyślu Sp. z o. o., które dostarcza ciepło używane przez mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej, nie korzysta z obniżonych cen gazu (wynikających z ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu). PEC w Nowym Tomyślu Sp. z o. o. otrzymało pisemne wyjaśnienie od PGNiG S.A. w odpowiedzi na prośbę o interpretację przepisów link do treści pisma, a także z Urzędu Regulacji Energetyki link do treści pisma.

Ponieważ drastycznie wzrósł koszt produkcji ciepła (wynikający ze wzrostu cen gazu, z którego jest ono produkowane) nastąpił wzrost kosztów użytkowania mieszkań zasilanych tym ciepłem. To zrodziło społeczne niepokoje i protesty. W tle pojawiają sie także inne wątki, o czym informują lokalne media:

http://nasz-dzien.pl/2022/06/17/burmistrz-moze-miec-klopoty/

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie pilnych działań legislacyjnych.

Link do treści pisma

Wystąpienie do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności wsparcia gospodarstw domowych, dotkniętych drastycznymi podwyżkami cen energii cieplnej.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od obywateli, w których podnoszone są zastrzeżenia dotyczące braku należytej regulacji w zakresie objęcia ochroną mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami cen energii cieplnej w przypadku, gdy ciepło na potrzeby gospodarstwa domowego jest dostarczane przez przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe.

Na potrzebę wprowadzenia stosownych regulacji w powyższym zakresie zwrócono już uwagę w uchwale Senatu RP z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw w związku z sytuacją na rynku gazu. Niestety, na posiedzeniu w dniu 26 stycznia 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gaz, odrzucając poprawki Senatu, przewidujące objęcie ulgami ustawowymi przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe dostarczające ciepło do gospodarstw domowych. W tym samym dniu ustawa została podpisana przez Prezydenta RP, a następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wprowadzona ustawa doprowadziła do zróżnicowania sytuacji mieszkańców budynków wielolokalowych w ten sposób, że ochrony przed podwyżkami cen energii cieplnej zostały pozbawione gospodarstwa domowe, do których ciepło jest dostarczane przez przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe.

Z napływających do Rzecznika skarg wynika, że podwyżki opłat za lokale sięgają już wysokości, której mieszkańcy nie są w stanie udźwignąć bez uszczerbku dla zaspokojenia innych bieżących potrzeb (opłaty na rzecz podmiotów zewnętrznych za wodę, ogrzewanie, ciepłą wodę i za śmieci stanowią już 3/4 całości opłat). Skutków tak drastycznych podwyżek nie zniwelowała ustawa o dodatku osłonowym, a także inne rozwiązania wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Na konieczność wprowadzenia nowelizacji ww. ustawy wskazano również w procedowanym aktualnie w Sejmie projekcie ustawy, który ma na celu poszerzenie katalogu podmiotów objętych dostawą gazu według cen ustalanych w taryfie zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o podmioty używające gaz do produkcji energii cieplnej dostarczanej do spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i innych podmiotów zarządzających wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi. Rzecznik podkreślił, iż potrzeba wprowadzenia powyższych zmian jest bardzo pilna, albowiem bez ich wprowadzenia podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych, wspólnotach mieszkaniowych i innych podmiotach zarządzających wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi już teraz osiągnęły poziom, którego mieszkańcy nie są w stanie udźwignąć.

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się do Minister z prośbą o rozważenie potrzeby pilnego podjęcia działań legislacyjnych w omawianym zakresie.

Rzecznik będzie monitorował prace nad w/w projektem ustawy i jeżeli okaże się, że wymagane są dalsze działania w ramach przyznanych Rzecznikowi kompetencji, Rzecznik bezzwłocznie takie działania podejmie.

Rzecznik zwrócił się też z prośbą o szerokie poinformowanie mieszkańców o
powyższych podjętych działaniach, a także o zwróceniu im uwagi, iż przesyłanie przez nich
powielanych masowo wniosków w tej samej sprawie jest w chwili obecnej niecelowe,
albowiem do czasu zajęcia stanowiska przez Ministra, Rzecznik nie przewiduje podjęcia
innych czynności.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHit Polska – Brazylia w Lidze Narodów. Gdzie i o której oglądać? [TRANSMISJA TV]
Następny artykuł“Polska od Kuchni” 3 lipca br. na jaworznickich Plantach!