A A+ A++

Rzecznik wskazywał na działania, jakie resort podejmuje, aby zapewnić kadrę do walki z COVID-19.

– Już 80 lekarzy z Ukrainy i Białorusi zasiliło polski system ochrony zdrowia – mówił W. Andrusiewicz. – Wydano 80 zgód dla lekarzy z zagranicy do wykonywania zawodu lekarza w Polsce. I to są już pewne etaty, ponieważ są to zgłoszenia ze szpitali, czyli ci lekarze, wskazani przez szpitale i zatrudniani przez szpitale, dostali zgodę od ministra zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce – wyjaśniał.

W. Andrusiewicz ponadto poinformował, że w poniedziałek na stronach MZ pojawił się komunikat o zaliczaniu stażu rezydenckiego młodym medykom oddelegowanym do pracy z pacjentami z Covid-19.

– Każdemu rezydentowi w tym kraju, który zostanie delegowany decyzją wojewody do szpitala covidowego czy też przesunięty w danym szpitalu z oddziału internistycznego, czy jakiegokolwiek innego, do oddziału covidowego, staż rezydencki zostanie zaliczony, mimo że ta rezydentura będzie się odbywała przy pacjentach covidowych – wyjaśnił W. Andrusiewicz.

Komunikat głosi, że do ust. o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadzono rozwiązanie zgodnie, z którym w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne może zostać skierowany do walki z pandemią COVID-19 przez:

  1. wojewodę do pracy przy zwalczaniu epidemii (…) do podmiotu, w którym odbywa szkolenie specjalizacyjne albo do innego podmiotu, albo 2) pracodawcę do realizacji innych zadań niż wynikające z umowy, na podstawie której odbywa szkolenie specjalizacyjne, jeżeli nie zostanie wydana decyzja, o której mowa w pkt 1. Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne, który został skierowany do wykonywania pracy innej niż wynikająca z umowy, na podstawie której odbywa szkolenie specjalizacyjne, wykonuje pracę pod nadzorem lekarza specjalisty wyznaczonego przez kierownika jednostki, do której został skierowany. Lekarz specjalista nadzorujący pracę lekarza w trakcie szkolenia specjalizacyjnego nabywa odpowiednie uprawnienia kierownika specjalizacji.
  2. Na wniosek lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne dyrektor CMKP uznaje, w drodze decyzji, okres, w którym lekarz ten nie realizował programu specjalizacji, za równoważny z realizowaniem tego programu, jeżeli w okresie tym realizował zadania, w związku ze skierowaniem przez wojewodę lub pracodawcę do innej pracy w czasie epidemii. Należy w tym miejscu wspomnieć, że dyrektor CMKP na bieżąco uznaje lekarzom okresy wykonywania innej pracy w związku z epidemią za równoważne z realizacją programu specjalizacji. Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne może także wystąpić, odpowiednio do Ministra Zdrowia lub wojewody, o wydłużenie szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem trybu.

Rezydenci i egzamin PES

Rzecznik MZ odniósł się też do rezydentów czekających na egzamin PES. Jak wskazał, do połowy tego tygodnia około 2 tys. rezydentów będzie już po egzaminie specjalizacyjnym.

Dodał, że zostanie około 2 tys. rezydentów, którzy te egzaminy zakończą się w kwietniu. Zaznaczył, że każdy rezydent, który nie chce zdawać egzaminu w terminie wiosennym, może oczywiście ten egzamin złożyć w terminie jesiennym.

– Te egzaminy są prowadzone jak najszybciej przez Konsultantów krajowych. Teraz kończą się już egzaminy w anestezjologii. To jest dla nas najważniejsze, aby specjaliści już po zdaniu tego egzaminu zasilali system opieki zdrowotnej w zakresie opieki nad pacjentami, którzy są w najcięższym stanie- mówił.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie po dobrą polisę dla czterech kątów
Następny artykułRekordowy wynik operacyjny oraz solidne efekty finansowe KGHM