A A+ A++

Drzwi domów należy oznaczyć kredą pobłogosławioną w czasie mszy świętej w kościele – przekazał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak. Zaapelował, by także w tym roku na drzwiach domów pojawiły się symbole K+M+B lub C+M+B.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak przekazał, by “pomimo obostrzeń związanych z pandemią i utrudnionego dostępu do liturgii” postarać się “i w tym roku oznaczyć pobłogosławioną kredą drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B”.

Zaznaczył, że “drzwi domów należy oznaczyć kredą pobłogosławioną w czasie mszy świętej w kościele”. “Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w eucharystii w uroczystość Objawienia Pańskiego z powodu pandemii, może użyć do oznaczenia drzwi kredy przyniesionej z kościoła w roku ubiegłym” – czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na drzwiach cyfry nowego roku i pierwsze litery imion świętych mędrców

Oficjalna wykładnia Kościoła katolickiego w kwestii oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań – jak wskazał ks. Gęsiak – jest zawarta w “Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

“Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2021) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2021), co możemy również przetłumaczyć jako ‘Christus mansionem benedicat’ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom)” – wyjaśnił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Autor:akr/adso

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaleria zdjęć: 3 etap Rajdu Dakar 2021
Następny artykułHiszpania. Na plażach pojawił się niebezpieczny “żeglarz portugalski”