A A+ A++

U rzeczniczki wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a Katie Miller wykryto koronawirusa – przekazał amerykański prezydent Donald Trump. Prezydent i jego zastępca w ostatnich dniach nie byli w kontakcie z Miller – piszą amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji. W USA liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekroczyła 77 tys. Najnowszy bilans walki z koronawirusem w Polsce to 15 366 przypadków zakażenia koronawirusem i 776 zgonów. Wydarzenia dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie z 9 maja możecie śledzić w naszej relacji.

Półroczne dziecko pokonało koronawirusa w Salwadorze /PRESIDENCY OF EL SALVADOR / HANDOUT /PAP/EPA

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

– W Polsce odnotowano 15 366 przypadków zakażenia koronawirusem i 776 zgonów. 

– W USA z powodu Covid-19 zmarło już ponad 77 tys. osób.

– Rzeczniczka wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a została zarażona koronawirusem.

09:45 Koronawirus w Białym Domu

Zobacz również:

Koronawirus w Białym Domu. Szef FDA na kwarantannie

Koronawirus w Białym Domu. Szef FDA na kwarantannie

09:41 Ukraina. Aktualny bilans epidemii

515 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Ukrainie – podało w sobotę ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. 15 osób chorych na Covid-19 zmarło. Bilans zakażonych SARS-CoV-2 wzrósł do 14710, a zgonów do 376.

2909 pacjentów już wyzdrowiało, w tym 203 w ciagu minionych 24 godzin.

Jak podało Centrum Zdrowia Publicznego, zakażenie wykryto u 1026 dzieci i 2854 pracowników służby zdrowia.

Łącznie najwięcej przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono dotychczas w obwodzie czerniowieckim (2179), w Kijowie (1771) i w obwodzie iwano-frankowskim (1095). W kraju – według Centrum Zdrowia Publicznego – przeprowadzono do tej pory ok. 167 tys. testów metodą PCR na obecność koronawirusa.

09:28 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia: Ponad 2,7 tys. osób w szpitalu z powodu koronawirusa

Resort zdrowia przekazał, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2768 pacjentów. Ponadto 102 996 osób jest objętych kwarantanną, a 17 155 – nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

09:03 “Le Figaro”: Polska lepiej radzi sobie z epidemia Covid-19, niż Francja

“Le Figaro” twierdzi, że można znaleźć wiele powodów dużo mniejszej liczby ofiar epidemii koronawirusa w Europie środkowo-wschodniej, niż w takich krajach zachodnioeuropejskich jak Francja. Przede wszystkim w środkowo-wschodniej części kontynentu – m.in. w Polsce – podjęto zdecydowane kroki, takie jak szybkie zamkniecie granic, kwarantanna dla ludzi powracających zza granicy, a następnie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Nie zrobiono tego we Francji.

W artykule “Dlaczego kraje Europy środkowej lepiej odparły Covid-19” czytamy, że epidemia rozwinęła się we wschodniej części kontynentu później niż np. we Włoszech. “Le Figaro” sugeruje więc, że kraje te miały więcej czasu, by zdać sobie sprawę z powagi sytuacji.

08:53 Emilewicz o otwarciu zakładów fryzjerskich i restauracji

08:52 Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Jadwiga Emilewicz: Powrót do szkoły w tym roku szkolnym będzie trudny

08:42 Wojsko zaangażowane w walkę z koronawirusem

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 9101 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1618 jednostek sprzętu – poinformował w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.Do tej pory ok. 30 tys. żołnierzy przeszło szkolenia medyczne. Docelowo wszyscy żołnierze zostaną przeszkoleni i będą mogli wspierać m.in. cywilną służbę zdrowia – podkreślił minister w sobotnim wpisie na Twitterze.

08:06 Praca zdalna pogarsza wzrok. “Zaczynamy odczuwać skutki nowego stylu życia”

Zobacz również:

Praca zdalna pogarsza wzrok. “Zaczynamy odczuwać skutki nowego stylu życia”

Praca zdalna pogarsza wzrok. "Zaczynamy odczuwać skutki nowego stylu życia"

07:47 Zamknięta czytelnia w Bibliotece Narodowej

Do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń i wprowadzenia IV etapu znoszenia ograniczeń, Biblioteka Narodowa nie rekomenduje innym bibliotekom otwarcia czytelń, również swojej nie zamierza otwierać – powiedział PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Zdradził, że “w pierwszej kolejności zostanie otwarta czytelnia dla czytelników, którzy szukają publikacji występujących tylko w BN, czyli unikatowych egzemplarzy”. Wraz z ustępowaniem pandemii będziemy szerzej otwierać bibliotekę. Na początku będziemy zachęcać do wcześniejszego umawiania telefonicznego lub mailowego wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek – poinformował.

07:43 Rodzinne porody

O tym, czy kobiecie może towarzyszyć przy porodzie ktoś bliski, decydują władze szpitala i lekarz. W przypadku dopuszczenia takiej osoby, niezbędnie musi ona nosić maskę i rękawiczki. Takie są aktualne wytyczne ws. porodów rodzinnych.

Jakie są najnowsze wytyczne? Piszemy na portalu Twoje Zdrowie.

07:40 Koronawirus w Niemczech. Bilans epidemii

W ciągu ostatniej doby w Niemczech przybyło 1251 osób, u których potwierdzono obecność SARS-CoV-2. To o 42 nowe zakażenia więcej niż w piątek – poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba zakażonych sięga 168 551. Zmarło 7369 osób.

Dane opublikowane w sobotę rano przez Instytut wskazują, że dobowy przyrost zakażeń utrzymuje się od dwóch tygodni na podobnym poziomie, co zdaniem ekspertów oznacza, że Niemcy szczyt epidemii koronawirusa mają już prawdopodobnie za sobą.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy chodzi o zgony spowodowane Covid-19. W piątek poinformowano o 147 przypadkach śmiertelnych – tyle samo osób zmarło w ciągu ostatniej doby. Od ponad tygodnia RKI informuje o mniej niż dwustu zgonach dziennie.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykrywanych jest w Bawarii, w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Badenii-Wirtembergii.

07:37 “Efekty są spekakularne”. Szpital MSWiA o leczeniu Covid-19 Tocilizumabem

Centralny Szpital Kliniczny MSWIA w Warszawie stosuje nowoczesne przeciwciało monoklonalne do walki z COVID-19. Efekty są spektakularne – mówi prof. Katarzyna Życińska z CSK MSWiA. Pacjenci, którzy otrzymali lek, już po kilku dniach zostali odłączeni od respiratora – podkreśla.

Okazuje się, że lek dotychczas stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów znalazł swoje drugie życie w leczeniu zakażeń Covid-19 – mówi prof. Katarzyna Życińska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Kierownik Kliniki Reumatologii CSK MSWIA w Warszawie.

Przeczytaj więcej na ten temat>>>

07:32 Zakaz wjazdu samochodów na wybrane ulice w Seattle. Wszystko w walce z epidemią

Burmistrz Seattle Jenny Durkan ogłosiła, że w celu walki z epidemią koronawirusa miasto zakaże samochodom wjazdu na ulice o łącznej długości ponad 30 kilometrów. Mają być one udostępnione rowerzystom i spacerowiczom.

Zamknięcie ulic stanowi część szerszej, rozpoczętej w kwietniu, inicjatywy władz Seattle, która ma zapewnić mieszkańcom możliwość bezpiecznego wyjścia z domu, tj. z zachowaniem wymaganego dystansu. Elementem tej inicjatywy jest też m.in. rozbudowa infrastruktury rowerowej.

Zgodnie z ogłoszonym planem po wyłączonych z ruchu ulicach w Seattle samochodem będą mogli jeździć jedynie lokalni mieszkańcy oraz pracownicy firm kurierskich. Celowo jednak planuje się zamknięcie tych ulic, przy których nie mieszka wiele osób.

07:20 Powrót do normalności w branży lotniczej może zająć nawet 3 lata

Zobacz również:

Linie lotnicze wznawiają loty po Europie

Linie lotnicze wznawiają loty po Europie

07:07 Temperatura ani szerokość geograficzna nie ma wpływu na koronawirusa

Temperatura ani szerokość geograficzna nie wydają się być związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19, natomiast skuteczne w jego ograniczaniu okazały się zamknięcie szkół oraz inne środki zapobiegawcze – informują naukowcy na łamach “Canadian Medical Association Journal”.

Naukowcy z Kanady przeanalizowali 144 obszary geopolityczne – stany i prowincje w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także różne kraje na całym świecie, gdzie łącznie potwierdzono ponad 375 600 przypadków COVID-19. Wykluczono Chiny, Włochy, Iran i Koreę Południową, ponieważ wirus zanikał (w przypadku Chin) lub podczas analizy epidemia była w punkcie szczytowym. Aby oszacować wzrost epidemii, naukowcy porównali liczbę przypadków 20 marca 2020 roku – z przypadkami 27 marca. Następnie ustalali wpływ szerokości geograficznej, temperatury, wilgotności, zamknięcia szkół, ograniczeń masowych imprez i dystansu społecznego mierzonych w okresie od 7 do 13 marca.

Badanie wykazało, że związek między szerokością geograficzną i temperaturą a wzrostem epidemii COVID-19 nie istnieje lub jest niewielki, zaś związek między wilgotnością a zmniejszoną transmisją jest słaby. To, że cieplejsza pogoda nie miała wpływu na przebieg pandemii, zaskoczyło autorów analiz.

Przeczytaj analizę wyników badań.

06:56 Wybory 2020

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja, zgodnie z wymaganiami przewidzianymi dla tych wyborów, nie jest możliwe; Rada Ministrów uznaje, że wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane w wyborach prezydenckich – poinformowano w Stanowisku RM.

Zobacz również:

Rząd chce wykorzystać część już wydrukowanego pakietu wyborczego

Rząd chce wykorzystać część już wydrukowanego pakietu wyborczego

06:25 USA – już ponad 77 tys. ofiar śmiertelnych

O 1635 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczyła 77 tys. – wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Na ponad 8,4 mln przeprowadzonych testów w USA ok. 1 mln 283 tys. dało wynik pozytywny. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o ok. 29 tys.

Od 1 kwietnia nie odnotowano w USA doby z liczbą ofiar śmiertelnych mniejszą niż tysiąc.

Najnowsze szacunki ekspertów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przewidują, że do 4 sierpnia w Stanach Zjednoczonych umrze blisko 135 tys. Amerykanów zakażonych SARS-CoV-2. Dopiero pod koniec maja – zgodnie z ich prognozami – dzienna liczba zgonów ma spaść poniżej tysiąca

06:24 Tłumy w parkach w Nowym Jorku

Cieplejsza pogoda przyciąga do parków tłumy nowojorczyków. Władze miejskie wprowadzają nowe środki ostrożności mające zapobiec zmniejszeniu się dystansu między ludźmi w parkach – poinformował burmistrz Nowego Jorku.

Podczas konferencji burmistrz Bill de Blasio przyznał, że są trudności z przestrzeganiem dystansu społecznego w niektórych parkach zlokalizowanych w miejscach, przez które zawsze przechodzi dużo ludzi. Wymienił m.in. Hudson River Park na Manhattanie i Domino Park na Brooklynie.

Władze miasta planują w związku z tym ograniczenie liczby ludzi wpuszczanych jednocześnie do parków. W parkach będzie też więcej policyjnych patroli sprawdzających, czy spacerowicze noszą maseczki i nie gromadzą się zbyt blisko siebie.

06:15 Rzeczniczka Mike’a Pence’a zarażona koronawirusem

U rzeczniczki wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a Katie Miller wykryto koronawirusa – przekazał amerykański prezydent Donald Trump. W czwartek informowano o pozytywnym teście u jednego z wojskowych pracowników z otoczenia Trumpa.

Prezydent i jego zastępca w ostatnich dniach nie byli w kontakcie z Miller – piszą amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji. W otoczeniu Trumpa podwyższono środki bezpieczeństwa. Więcej osób zaczęło nosić maseczki, a prezydent i wiceprezydent będą testowani na koronawirusa codziennie, a nie raz na tydzień.

Dotychczas wszystkie badania Trumpa dawały wyniki negatywne. Prezydent zapewnia, że “miał bardzo ograniczony kontakt” z zakażonym wojskowym pracownikiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z wydrukowanymi pakietami wyborczymi? Stanowisko rządu
Następny artykułUSA: Cuomo ostrzega przed atakującą dzieci chorobą związaną z COVID-19