A A+ A++

Ochrona dzieci i młodzieży w szkołach to bardzo istotny temat. Niedawno pojawiło się wiele fałszywych informacji, które mogą wprowadzać w błąd. Dlatego Rzeczniczka Praw Dziecka postanowiła działać. Wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, planuje zorganizować webinar, który ma na celu wyjaśnienie standardów ochrony małoletnich.

Rzeczniczka Praw Dziecka walczy z dezinformacją o ochronie małoletnich

Standardy ochrony dzieci to ważne przepisy, które znajdują się w Ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym oraz o ochronie małoletnich. Obowiązują one od 15 sierpnia 2024 roku, co oznacza, że każda szkoła i placówka edukacyjna, musi je posiadać. Niestety, w mediach i w internecie pojawiło się wiele fałszywych informacji na ten temat, które nie mają żadnego uzasadnienia prawnego.

W odpowiedzi na te nieprawdziwe doniesienia, Rzeczniczka Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak, we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz innymi organizacjami, które są częścią Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, napisała pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy jest walka z dezinformacją i zapewnienie, że wszyscy wiedzą, jak ważne są te standardy dla bezpieczeństwa dzieci w placówkach edukacyjnych.

RPD alarmuje: Zapaść psychiatrii dzieci i młodzieży

– Z niepokojem zauważamy, że w środowisku edukacyjnym krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat wspomnianej ustawy, co wynika głównie z jej niezrozumienia i opierania się na zasłyszanych interpretacjach, a nie na zapisach ustawowych. Wiele podmiotów nie dostosowuje przyjmowanych standardów do specyfiki swojej placówki przez co powstają dokumenty zawierające zapisy nieadekwatne i w konsekwencji budzące opór personelu. Taki stan rzeczy prowadzi do dezorientacji, utrudnia właściwe wdrażanie standardów ochrony małoletnich i w efekcie nie spełnia kluczowego celu ustawy, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych – napisano w piśmie do MEN. Wskazano, że niezbędne jest prowadzenie działań szkoleniowych, które pomogą społecznościom szkolnym zrozumieć wprowadzone przepisy i wdrożyć odpowiednie procedury.

Wiele fundacji dołącza do apelu o ochronę dzieci

Oprócz Rzeczniczki Praw Dziecka i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, pod pismem w sprawie standardów ochrony małoletnich, podpisały się także inne organizacje.

Do apelu dołączyły: Fundacja „Dziecko w Centrum”, Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci, Niebieska Linia IPZ PTP, Fundacja Sempre a Frente, Fundacja Słonie na Balkonie, Stowarzyszenie ARKA, Stowarzyszenie Moc Wsparcia, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja To ja – Dziecko im. Kamilka Mrożka z Częstochowy, Fundacja „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin, Fundacja Mały Duży Człowiek, Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie, Stowarzyszenia Klanza Białystok.

RPD zgłasza uwagi do projektu ustawy o zawodzie psychologa
RPD zgłasza uwagi do projektu ustawy o zawodzie psychologa

Bezpłatny webinar o ochronie dzieci – zapisz się już dziś

Do Biura Rzecznika Praw Dziecka docierają pytania i wątpliwości dotyczące wprowadzania standardów ochrony małoletnich. Aby na nie odpowiedzieć, Rzeczniczka Praw Dziecka razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, organizują bezpłatny webinar. Odbędzie się on 6 listopada (w środę) o godzinie 18:30.

Na tym spotkaniu przedstawione będą najważniejsze założenia Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, znanej także jako Ustawa Kamilka. Eksperci będą dostępni, by odpowiadać na pytania, które mogą mieć nauczyciele, wychowawcy i inni zainteresowani wprowadzeniem tych standardów w edukacji.

Pytania można zgłaszać do Biura RPD i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, przed wydarzeniem za pomocą formularza (https://forms.office.com/e/Z86Xbyd1iJ).

Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o niewykluczanie edukacyjne dzieci z ADHD
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o niewykluczanie edukacyjne dzieci z ADHD

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes FIFA reaguje na wygraną Trumpa w USA. Nawet się nie kryje
Następny artykułPolicja podsumowuje działania drogowe w okresie Wszystkich Świętych w Słupsku i powiecie słupskim