Rzeczniczka Praw Dziecka zaapelowała do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by uczniowie z nadwrażliwością słuchową, mogli korzystać z zatyczek wygłuszających podczas egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. Ministerstwo odpowiedziało na jej postulaty, biorąc pod uwagę potrzeby takich uczniów.
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje do MEN w sprawie zatyczek na egzaminach
Prośba o wprowadzenie zatyczek do uszu na egzaminach maturalnych oraz ósmoklasisty, wyszła od uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Zgłosili się oni do Moniki Hornej-Cieślak, Rzeczniczki Praw Dziecka, argumentując, że takie zatyczki mogłyby pomóc uczniom z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, szczególnie tym z nadwrażliwością słuchową. Uczniowie uważają, że wygłuszenie hałasu mogłoby ułatwić im skupienie się podczas egzaminu.
COVID zniszczył nam słuch. Będą tego konsekwencje
– Dzięki zatyczkom można by wyeliminować dźwięki w tle, które utrudniają, a nawet uniemożliwiają skupienie i osiągnięcie wyników odzwierciedlających ich rzeczywisty poziom wiedzy – twierdzą uczniowie.
Dodali też, że takie trudności mogą negatywnie wpływać na dalszą ścieżkę edukacyjną i prowadzić do wykluczenia osób z nadwrażliwością słuchową.
Rzeczniczka Praw Dziecka już wcześniej poruszała ten temat, zwracając się do Ministerstwa Edukacji Narodowej w piśmie z 26 marca tego roku. W swoim piśmie wskazała, że problem nadwrażliwości słuchowej u uczniów, jest poważny i wymaga uwagi. Zasugerowała, że wprowadzenie zatyczek do uszu podczas egzaminów, mogłoby pomóc uczniom, którzy mają trudności z przetwarzaniem dźwięków.
Sprawdź, jak zadbać o wzrok i słuch
– Zwracam się z uprzejmą prośbą o pochylenie się nad zgłaszanym przez osoby młode postulatem i wnoszę o rozważenie możliwości uwzględnienia go, z korzyścią dla uczniów, w toku dalszych prac nad zmianami w obowiązujących przepisach – pisała wówczas Monika Horna-Cieślak.
MEN odpowiada na apel RPD: Zatyczki na egzaminach nie są możliwe
Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na postulaty Rzeczniczki Praw Dziecka. Barbara Nowacka, minister odpowiedzialna za edukację, przyznała, że postulaty młodych ludzi są zasadne i rzeczywiście dotyczą ważnej potrzeby, która wymaga uwagi. Jednak, jak dodała, obecnie przepisy prawa nie pozwalają na stosowanie zatyczek wygłuszających podczas egzaminów maturalnych i ósmoklasisty.
Minister Barbara Nowacka zaznaczyła, że choć teraz takie rozwiązanie jest niemożliwe, nie wyklucza się, że w przyszłości może pojawić się odpowiednia inicjatywa ustawodawcza w tej sprawie.
Jak pokazują statystyki, problem nadwrażliwości słuchowej dotyczy od 5 do 16 proc. uczniów w Polsce.
Czy mikroRNA pomoże uratować słuch? Eksperci wyjaśniają
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS