Przy ul. Roweckiego – Grota trwa wykańczanie lokali w dwóch blokach. Inwestycja ma się zakończyć latem. Oba budynki powstały w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Radni przyjęli już zasady naboru. Ostatnim krokiem będzie ustalenie kryterium dochodowego.
Budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku. We wschodniej części miasta, na miejskiej działce przy ul. Roweckiego – Grota stanęły dwa bloki. Powstało w nich 108 mieszkań. Jak tłumaczą przedstawiciele spółki MDR, która nadzoruje inwestycję, jest ona realizowana zgodnie z planem i zakończy się latem. Najemcy otrzymają klucze do lokali z podstawowym wykończeniem: podłogami, glazurą, terakotą, białym montażem, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz pomalowanymi na biało ścianami. Prace wykończeniowe właśnie ruszyły.
– Mamy już wykonane okładziny z płytek gresowych w kuchni i w łazience, mieszkania są też pierwszy raz pomalowane. Będą montowane jeszcze drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń, panele podłogowe oraz biały montaż. W łazience jest już pełen montaż sanitarny – mówił prezentując jeden z lokali Jacek Zięba, kierownik projektu w firmie generalnego wykonawcy, API sp. z o.o. i dodawał: – Pozostałe mieszkania w stanie deweloperskim, trwa jeszcze montaż grzejników.
Rządowy program zakłada, że wprowadzające się do bloków rodziny nie będą musiały ponosić dodatkowych kosztów związanych choćby z wkładem własnym. Będą za to miały możliwość dojścia do własności lokalu, o ile zdecydują się na płacenie wyższego czynszu.
– Zainteresowanie programem w naszym mieście jest bardzo duże. Mimo, że nie prowadziliśmy jeszcze naboru, otrzymaliśmy kilkaset wniosków również osób spoza naszego miasta – mówi burmistrz Waldemar Jakson.
Jakie kryteria?
Żeby jednak wprowadzić się do bloków, trzeba będzie spełnić dwa rodzaje kryteriów. Pierwsze, w minionym roku, ustalili miejscy radni. Z przygotowanego dokumentu wynika, że potencjalni lokatorzy otrzymają punkty za spełnienie kryteriów pierwszeństwa, m.in. za to, że: nie są posiadaczami, ani współwłaścicielami domu lub mieszkania, wynajmują mieszkanie od gminy i rozwiążą z nią umowę po otrzymaniu rządowego lokalu, mają ukończone 65 lat, w gospodarstwie zamieszkuje osoba niepełnosprawna, w skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba do 35 roku życia, wnioskodawca samotnie wychowuje dziecko, potencjalny najemca rozlicza się z podatku dochodowego na terenie Świdnika oraz zamieszkuje w Świdniku. Dodatkowo osoby, które będą starać się o mieszkanie, muszą liczyć się z koniecznością wpłaty kaucji zabezpieczających ich umowę najmu. Może ona wynieść maksymalnie sześciokrotność miesięcznego czynszu obliczonego dla ich lokalu.
Kiedy rozpocznie się nabór wniosków?
– W tej chwili czekamy na ustalenie przez stronę rządową kryterium dochodowego dla świdnickich Mieszkań Plus. Warto przypomnieć, że nie są to lokale socjalne, ale przeznaczone dla osób pracujących, o stabilnej sytuacji finansowej – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Mimo że nabór formalnie nie ruszył, mamy już kilkaset podań. Osoby, które je złożyły dostaną zawiadomienia o rozpoczęciu procedury, ale będziemy o niej również bardzo szeroko informować na naszych stronach internetowych i w mediach. Chcemy, żeby każda osoba, która spełnia kryteria i stara się o mieszkanie, miała taką możliwość.
kal
Artykuł przeczytano 18 razy
Last modified: 11 stycznia, 2021
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS