A A+ A++

Znalezisko to figurka przedstawiająca karzącego boga, dwie pieczęcie, statuetka cielęcia z brązu oraz ozdobna kananejska i filistyńska ceramika.

Badania są prowadzone przy współpracy australijskiego Macquarie University, Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz Israel Antiquities Authority. Międzynarodowe zaangażowanie umożliwia prowadzenie działań na szerszą skalę.

W trakcie prowadzonych prac studenci z Macquarie University odkryli m.in. figurkę kananejskiego boga Baala, gotowego ukarać swoich wrogów, oraz małe brązowe cielę, przywodzące na myśl biblijne „złote cielę”.

– Kiedy wybieramy się na wykopaliska archeologiczne, mamy duże nadzieje i niewielkie oczekiwania, ale oczywiście cudownie jest, gdy dokonujemy ekscytujących odkryć – powiedział dr Gil Davis, dyrektor programu Ancient Israel Program na Macquarie University.

Zespół uważa, że miejsce odkryć było kiedyś filistyńskim miastem Ziklag wspomnianym w Biblii Samuela. Według jej treści, filistyński król Achisz z Gathu dał Ziklagowi Dawidowi – słynnemu z zabicia giganta Goliata, podczas gdy on uciekał przed królem Saulem. Później, po śmierci Saula, Dawid został królem w Hebronie, a Ziklag pozostał pod jego rządzami.

Wykopaliska zespołu ujawniły pozostałości z XI i XII wieku przed Chrystusem, które obejmują m.in. fundamenty miasta. Znaleziono również dowody na gwałtowny pożar, co odpowiada biblijnej relacji o najazdach Amalekitów na biblijne miasto.

Stanowisko Khirbet el-Rai obfituje w cenne znaleziska. Oprócz wspomnianych przedmiotów studenci i naukowcy natrafili na kananejską ceramikę, naczynia do przechowywania oliwy i wina, zapasy krzemienia, przenośny ołtarz, lampę oliwną, a także wiele monumentalnych budynków oraz prywatnych domów. W niektórych z nich znajdowały się spalone kości i przedmioty kultu (część z nich pochodziła z Cypru). Odkrycia wskazują na istnienie złożonego społeczeństwa, a nie skromnych, rozproszonych osad, jak wcześniej sądzili uczeni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKompleksowy remont części sanitarnej w “Prusie” zakończony
Następny artykułSalezjańscy klerycy na pomoc mieszkańcom DPS