A A+ A++

Sezon burzowy trwa w najlepsze i na niebie często można podziwiać pioruny. Na Lubelszczyźnie udało się jednak uchwycić bardzo rzadkie zjawisko tego typu. Był nim piorun oddolny, który objawia się wyładowaniem w przeciwnym niż zazwyczaj kierunku. Udało się go dostrzec w okolicy Ryk.

Burze w maju to nic nowego. Sezon na tego typu zjawiska trwa w najlepsze i w tym miesiącu z pewnością niejednokrotnie będziemy mieli okazję podziwiać na niebie wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Zazwyczaj mają one swój początek w chmurach i uderzają w powierzchnię. Tymczasem na Lubelszczyźnie udało się zaobserwować bardzo rzadkie zjawisko atmosferyczne w postaci “Upward Lightning“.

Piorun oddolny dostrzeżony na Lubelszczyźnie

Na Lubelszczyźnie w Rykach udało się dostrzec piorun oddolny (nazywany też odwróconym lub wstępującym). To rzadkie zjawisko atmosferyczne nazywane Upward Lightning.

Piorun oddolny został uchwycony w trakcie niedzielnej burzy przez Arkadiusza Wójtowicza, jednego z twórców portalu fanipogody.pl. Autor zrobił zdjęcie, które możemy podziwiać w artykule. Trzeba przyznać, że efekt widoczny na zdjęciu jest bardzo ciekawy.

Upward Lightning – co to za zjawisko?

Upward Lightning to bardzo rzadkie zjawisko atmosferyczne, które objawia się piorunem lecącym w przeciwnym kierunku niż zazwyczaj. Przeważnie obserwujemy wyładowania elektryczne, które swój początek mają w chmurach i lecą w kierunku powierzchni. Tutaj jest odwrotnie.

Piorun oddolny ma swój początek przy powierzchni i wyładowanie skierowane jest do góry. Takie zjawisko wymaga jednak sprzyjających warunków w postaci wysokich konstrukcji. Mogą to być wieżowce, maszty czy turbiny wiatrowe. W przypadku pioruna wstępującego na Lubelszczyźnie był to maszt Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Rykach.

Zjawisko nadal skrywa tajemnice

Pioruny oddolne nadal pozostają w sferze badań i ich wszystkie zagadki nie zostały rozwiązane. Na ten temat powstało kilka teorii, które tłumaczą powstawanie zjawiska Upward Lightning. Jedna z nich zakłada powstawanie warstw elektrycznych o zróżnicowanych właściwościach w wyniku gradientu temperatur.

Druga z teorii mówi o zakłóceniach po … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDramatyczny pożar chlewni w miejscowości Żarnowica Duża. Tysiące zwierząt w ogniu [ZDJĘCIA]
Następny artykułDarmowe szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów w Suwałkach