Zdalne kamery uchwyciły nad Portoryko niezwykłe zjawisko. W pewnym momencie w górę wystrzeliła błyskawica, przybierając formę smukłego drzewa.
Burze nieustannie fascynują nas swoim pięknem i wywołują strach. Nic dziwnego, przecież uderzający piorun stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Najczęściej jednak spodziewamy się, że wyładowanie atmosferyczne będzie skierowane ku ziemi.
Naukowcy coraz częściej podejmują próby zbadania rzadszych wyładowań, które mają kierunek przeciwny, w kierunku górnych warstw atmosfery. Jedno z takich zjawisk zostało przypadkiem zarejestrowane przez kamery obsługiwane przez Karaibskie Towarzystwo Astronomiczne w Portoryko.
Najprostszym określeniem, które można spotkać to określenie dżet (ang. jet). Równie często pojawiają się określenia niebieskie strumienie (ang. blue jets), duszki lub sprajty (ang. sprite) czy nawet elfy (ang. elves). Jednak wiele osób potocznie określa je odwróconymi piorunami.
Wyspiarska instytucja opisała je jako “gigantycze dżety”, które możemy zobaczyć na niebie. Niestety zwykle rejestrują się w ułamkach sekund, więc gołym okiem wyglądają jak szybkie błyski światła.
Naukowcy odkryli, że gigantyczne strumienie powstają wówczas, gdy temperatura niższych warstw atmosfery jest niższa niż w środkowej atmosferze. To powoduje tworzenie się chmur stosunkowo blisko ziemi. Gdy pomiędzy warstwami atmosfery występuje duża różnica ładunków, powstają gigantyczne wyładowania, które przechodzi przez mezosferę, zaczyna oddziaływać z azotem, który nadaje mu charakterystyczny czerwonawy kolor.
Zawsze związane są z chmurami deszczowo-burzowymi. Jednak ze względu na znaczną wysokość, na jaką strzelają, mogą być widoczne z dużych odległości, nawet gdy bezpośrednio nad głową obserwatora jest czyste, bezchmurne niebo. Podobnie było na nagraniu, burza miała miejsce wiele kilometrów dalej.
W przypadku widm czerwieni obserwowane były od dawna, ale dopiero w 1989 roku po raz pierwszy udało się zarejestrować je na nagraniu, potwierdzając dot … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS