Dzisiaj, 10 maja (15:48)
Spotkanie z nim może zaskoczyć. Przekonał się o tym turysta, który podczas spaceru po lesie spotkał tego niezwykłego osobnika. Patrzcie pod nogi nie tylko w sezonie grzybowym – alarmują leśnicy z Nadleśnictwa Bydgoszcz.
To rzadki widok w polskich lasach. Spotkanie z tym osobnikiem może zaskoczyć i przyprawić o dreszcze. Takiego widoku z pewnością nie spodziewał się turysta z Bydgoszczy, który spacerował po lesie. O jakim tajemniczym osobniku mowa? I dlaczego lepiej patrzeć pod nogi – nie tylko w sezonie grzybowym? Okazuje się, że “przy sporej dozie szczęścia” – jak piszą leśnicy, można się natknąć na pełzających mieszkańców lasu.
Zobacz również: Sygnały alarmowe w całej Polsce. Co oznaczają?
– Najczęściej spotykaną jest oczywiście beznoga jaszczurka, czyli padalec. Rzadziej, ale w niektórych rejonach nadal często, dochodzi do spotkań ze żmiją zygzakowatą. W okolicach zbiorników wodnych częstym gościem jest zaskroniec. Natomiast wąż, na którego natknął się mieszkaniec Bydgoszczy, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty – poinformowali w mediach społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Bydgoszcz.
Leśnicy przekazali informację o tym niecodziennym spotkaniu naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajmującymi się gniewoszami.
Zobacz również: Sezon na truskawki rozpoczęty. Ile kosztują? Jak je rozpoznać?
W Polsce występują 4 gatunki węży. Tylko 1 z nich jest jadowity, ale wszystkie podlegają ochronie gatunkowej. To gniewosz plamisty, żmija zygzakowata zaskroniec i wąż Eskulapa.
Zobacz również: Magiczny klimat, wyjątkowa historia. Perła Żeliszowa – skarb ukryty na Dolnym Śląsku
Gniewosz plamisty osiąga od 60. do 90. centymetrów długości. Na głowie ma plamkę, która układa się w literę V. Grzbiet gniewosza pokrywają charakterystyczne plamki. Ciało gniewosza ma barwy szare i brązowe, a od nozdrzy – poprzez oczy i głowę – biegnie ciemny pas. Jego źrenice są okrągłe. Gniewosz plamisty nie jest groźny dla człowieka. Gad lubi słońce i wygrzewanie się na kamieniach, przebywa też w trawach i zaroślach.
Zobacz również: Gdzie w Polsce może zatrząść się ziemia? Oto zagrożone tereny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS