A A+ A++

Członkowie Stowarzyszenia Wspólne Dziedzictwo z Opatowa pasjonują się historią regionu oraz jego eksploracją. Podczas ostatnich poszukiwań natrafili na celtycki stater. Według pasjonatów ta złota moneta odkryta na terenie gminy Wojciechowice to jeden z nielicznych znanych egzemplarzy na świecie. “Takie monety znajdowane są niezwykle rzadko”, podkreśla ponadto dr hab. Marek Florek z Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Złota moneta celtycka z I wieku przed Chrystusem została znaleziona na terenie gminy Wojciechowice. Zdj. ilustracyjne.
/trek6500 /123RF/PICSEL

Dzięki rozwojowi nowych metod badawczych – również tych nieinwazyjnych, a także ze względu na coraz większą popularność poszukiwań organizowanych przez rozmaite stowarzyszenia miłośników historii, w Polsce niemal codziennie dochodzi do fascynujących odkryć archeologicznych i historycznych. 

Analiza danych zebranych m.in. dzięki metodom geofizycznym ujawniła niedawno obszar z tysiącami zabytków sprzed ok. 5,5 tys. lat na Podkarpaciu, poszukiwania z wykorzystaniem wykrywaczy metali przyniosły wspaniałe efekty na Mazurach, a teraz do wielu innych odkryć dołącza znalezienie na terenie gminy Wojciechowice niezwykle rzadko spotykanej monety – celtyckiego statera.

W Polsce znaleziono rzadki celtycki stater. Zabytek odkryło stowarzyszenie z Opatowa

Wojciechowice to gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim. To właśnie na tym terenie Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo, które zrzesza pasjonatów historii i eksploracji, dokonało wspaniałego odkrycia. To celtycka złota moneta z I wieku p.n.e. Jak podaje Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo, jeden ze znawców mennictwa celtyckiego określił ją jako “najważniejszą pozycją mennictwa celtyckiego w Polsce kiedykolwiek“.

– Nasze pierwsze poszukiwania w tym sezonie, a jakie odkrycie! Tym wyjątkowym znaleziskiem jest ZŁOTA MONETA – celtycki stater (jest to nazwa nominału) typu Kryspinów. Jest to jeden z nielicznych (drugi?) egzemplarz tej odmiany w Polsce, jeden z dosłownie paru znanych egzemplarzy na świecie – napisali członkowie stowarzyszenia na profilu w mediach społecznościowych.

Znalazcy niezwłocznie przekazali monetę do odpowiedniej instytucji. Wyjątkowość znaleziska potwierdził już ekspert z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu (WUOZ). 

– Takie monety znajdowane są niezwykle rzadko – powiedział dr hab. Marek Florek.

Znalezisko w woj. świętokrzyskim. Ta moneta to unikat na skalę światową

Według ustaleń ekspertów odnaleziona w okolicach Opatowa moneta ma średnicę 16,5 mm, grubość 2 mm, a waży 6,29 g. Jest wzorowana na greckich staterach muszlowych. Z jednej strony na znalezionym w woj. świętokrzyskim staterze widnieje stylizowane przedstawienie statku. 

Specjalista z WUOZ na łamach “Tygodnika Nadwiślańskiego” podkreśla, że Celtowie niegdyś osiedlali się między innymi w okolicach dzisiejszego Krakowa, nad górnym Sanem oraz na Kujawach. W dodatku Celtowie, którzy zamieszkiwali w pobliżu obecnej stolicy Małopolski, byli prawdopodobnie odłamem plemienia Bojów i emitowali własne monety, które dziś badacze określają jako statery typu krakowskiego.

Na jednej ich stronie znajduje się stylizowane przedstawienie statku (okrętu), interpretacja przedstawień na stronie drugiej jest dyskusyjna. Monety takie są niezwykle rzadkie – z całej Europy znanych jest ich jedynie ok. 30, w większości znalezionych w okolicach Krakowa, ponadto w innych częściach Polski i w Ukrainie, zaś pojedyncze egzemplarze na terenie Niemiec, Czech, Słowacji i Chorwacji – podkreśla Marek Florek.

Natomiast jak dodaje stowarzyszenie, w przypadku monet złotych, dokładnie takich, jak znaleziona niedawno w okolicach Opatowa, jest ich na świecie “dosłownie parę znanych egzemplarzy”. Poszukiwanie podkreślają, że z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkstremalna Droga Krzyżowa w Madrycie
Następny artykuł50 konkretów na 5 lat kadencji. Koalicja Obywatelska przedstawiła program dla Katowic