Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni – poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent Andrzej Duda we wtorek o godz. 17.00 spotka się z szefami MON, MSWiA, kancelarii prezydenta, kancelarii premiera, BBN i Straży Granicznej w sprawie sytuacji bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej; ok. godziny 18.00 planowana jest wypowiedź prezydenta – przekazało BBN.
CZYTAJ TAKŻE:
— Przedłużenie stanu wyjątkowego. Prezydent Duda spotkał się z premierem Morawieckim! Kiedy zapadnie decyzja?
—Wikło: Oburza dosadność zdjęcia krowy gwałconej przez uchodźcę? Nie ma miejsca na poezję, bo – mówiąc językiem opozycji – „to jest k… wojna”
— Zdjęcia z telefonów imigrantów za mocne? Rzecznik rządu: „Opinia publiczna musi wiedzieć z jakim zagrożeniem mamy do czynienia”
Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni
— powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.
Dodał, że wniosek jeszcze we wtorek ma zostać przekazany do prezydenta.
Rzecznik rządu stwierdził, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna.
Od początku tej wojny hybrydowej, bo tak ją trzeba już nazywać, granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok 10 tys. osób. Codziennie setki migrantów próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę
— powiedział Müller.
Zaznaczył jednocześnie, że Straż Graniczna, wojsko i policja podejmują wszelkie działania, aby nie dopuścić do tego typu działań.
Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej
— powiedział rzecznik rządu.
Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Wprowadzony został na 30 dni. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).
Prezydent Andrzej Duda we wtorek o godz. 17.00 spotka się z szefami MON, MSWiA, kancelarii prezydenta, kancelarii premiera, BBN i Straży Granicznej w sprawie sytuacji bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej; ok. godziny 18.00 planowana jest wypowiedź prezydenta – poinformowało BBN.
Są środki na wypłatę odszkodowań za stan wyjątkowy
Środki na świadczenia dla przedsiębiorców z tytułu odszkodowań za stan wyjątkowy w pasie granicznym z Białorusią są zabezpieczone w budżecie państwa – wynika z wtorkowej wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.
Ta ustawa, która jest procedowana, która właśnie wróciła z Senatu do Sejmu i która będzie procedowana na tym posiedzeniu Sejmu, przewiduje, że również w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego te świadczenia będą wypłacane, a w budżecie państwa są środki, aby zabezpieczyć wypłatę tych świadczeń
— powiedział we wtorek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, odpowiadając na pytanie o odszkodowania dla przedsiębiorców ze względu na stan wyjątkowy.
Zgodnie z ustawą rząd zapewni rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią.
Rekompensaty mają być wypłacane przez wojewodów, do których trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek.
Stan wyjątkowy obowiązuje w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, od 2 września. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni, ale rząd we wtorek zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o jego przedłużenie o kolejne 60 dni.
wkt/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS