A A+ A++

Układy zbiorowe pracy to dobrowolne porozumienia zawierane w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą a pracownikami, reprezentowanymi przez związki zawodowe. Regulują one warunki pracy i wynagradzania w sposób dostosowany do potrzeb danego pracodawcy i zatrudnionych u niego osób (nie gorzej dla pracowników, niż przewiduje kodeks pracy).

Jak przypomina w swoim artykule na łamach „Rzeczpospolitej” Paulina Szewioła, Unia Europejska wymaga od państw członkowskich, aby docelowo 80 proc. pracowników było objętych porozumieniami zbiorowymi oraz układami zbiorowymi pracy. 

Nowa rządowa propozycja ma zwiększyć zainteresowania układami zbiorowymi i ożywić praktykę układową w Polsce.

Projekt przewiduje otwarty katalog spraw, które mogą być regulowane w układzie zbiorowym. Przy czym ustalenia pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi nie będą mogły być jednak mniej korzystne od tych, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązujących.

Katarzyna Siemienkiewicz z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego uważa jednak, że praktyce te zmiany nie doprowadzą do osiągnięcia zakładanego celu, tj. większej popularyzacji układów. – Przede wszystkim ustawodawca nie zdecydował się na zmianę, zgodnie z którą w układzie można zawi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSezon 2023/24 w Teatrze Nowym zakończony: pięć premier za nami
Następny artykułRodzinny Rajd Rowerowy w Czerwinie: Sukces 10. edycji z udziałem 130 mieszkańców