Dzisiaj, 11 stycznia (12:19)
Polski rząd zatwierdził projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Nowe przepisy ucieszą szczególnie tych, którzy wychowują dzieci, ponieważ zmiany dotyczą m.in. urlopów rodzicielskich i opiekuńczych. Na co konkretnie powinniśmy się przygotować w związku z wprowadzeniem w życie dyrektywy “work-life balance”?
- 10 stycznia rząd zatwierdził projekt nowelizacji Kodeksu pracy, której celem jest m.in. wdrożenie unijnej dyrektywy “work-life balance”. Zmiany zapewnią też polskim pracownikom bardziej przejrzyste i przewidywalne warunki pracy na terenie Unii Europejskiej.
- Potwierdzono, że najważniejsze modyfikacje w prawie związane są z wydłużeniem urlopu rodzicielskiego, wprowadzeniem urlopu opiekuńczego, a także urlopu z powodu “siły wyższej”.
- Jakich zmian należy spodziewać się w praktyce?
Celem zmian w Kodeksie pracy jest wprowadzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a codziennymi obowiązkami polskich pracowników.
Warto przypomnieć, że Polska została zobligowana do modyfikacji z uwagi m.in. na dyrektywę 2019/1158, określaną również jako “work-life balance“, przyjętą przez Parlament Europejski w 2019 roku. Została ona zatwierdzona z założeniem wdrożenia do 2 sierpnia 2022 przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Doszło jednak do opóźnień.
Zmiany w Kodeksie pracy odczują zwłaszcza rodzice, ponieważ nowelizacja wprowadza istotne modyfikacje w zakresie urlopu rodzicielskiego. Ten typ “wolnego” zostaje wydłużony z 32 tygodni (albo 34 w przypadku ciąży mnogiej) do 41 tygodni (i odpowiednio 43).
Zmiany w przepisach wynikające z dyrektywy “work-life balance” kładą wyraźny nacisk na wzmocnienie zaangażowania w wychowanie potomstwa ze strony obojga rodziców. Każdy z rodziców będzie miał bowiem gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Zatem jeżeli ojciec lub matka dziecka nie wykorzysta urlopu samodzielnie, ten po prostu przepadnie.
Inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu ro … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS