Od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia zamknięte są żłobki i przedszkola. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o tym w czwartek 25 marca na konferencji prasowej.
– Wprowadzamy jeden wyjątek. Dotyczy on dzieci medyków i służb mundurowych – żołnierzy, policji, funkcjonariuszy straży pożarnej i personelu medycznego, dla których opieka nad dziećmi ma zostać zapewniona, aby nie odciągać ich od pracy w szpitalach – mówił Adam Niedzielski.
Poniedziałek 29 marca jest pierwszym dniem, kiedy do placówek dla najmłodszych idą – jak głosi komunikat na stronie rządu – dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych.
Rozporządzenia dotyczące zmiany organizacji pracy żłobków oraz przedszkoli i szkół podstawowych (oddziałów przedszkolnych) jak zwykle opublikowano na ostatnią chwilę. Te dotyczące żłobków ukazało się w piątek wieczorem, dotyczące przedszkoli i szkół podstawowych – w sobotę.
W wypowiedzi ministra zdrowia i w komunikacie rządu z dnia, w którym odbyła się konferencja, jest mowa o dzieciach pracowników medycznych i służb porządkowych, a w rozporządzeniu lista rodziców, którzy mają prawo oddać dziecko pod opiekę żłobka lub przedszkola, jest znacznie dłuższa.
Są na niej wymienieni rodzice, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, wykonują działania ratownicze, są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi do lat trzech.
W rozporządzeniu nie ma mowy o rodzicach pracujących w handlu.
Monika Chabior: Organizacja opieki z dnia na dzień jest dla rodziców trudna
– Rozporządzenia powinny być publikowane niezwłocznie po konferencji prasowej, aby minimalizować stres i frustrację. Organizacja opieki z dnia na dzień jest dla rodziców niezwykle trudna – komentuje Monika Chabior, zastępczyni prezydentki Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Organizacja opieki z dnia na dzień jest dla rodziców niezwykle trudna – dodaje wiceprezydentka.
W Gdańsku w poniedziałek dzieci rodziców, którzy są wymienieni w rozporządzeniu, czekało otwartych 13 żłobków Gdańskiego Zespołu Żłobków, które przyjęły pod opiekę 65 dzieci, oraz 17 żłobków niesamorządowych i klubów dziecięcych, w których było 76 dzieci.
Dyrektorzy placówek samorządowych zorganizowali zajęcia dla przedszkolaków w 70 przedszkolach, punktach przedszkolnych i szkołach podstawowych, dla łącznie 116 dzieci mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dla 284, których rodzice są zatrudnieni w podmiotach wymienionych w rozporządzeniu o ograniczeniach w działaniu jednostek systemu oświaty.
W 76 placówkach niesamorządowych – przedszkolach, punktach przedszkolnych i szkołach podstawowych – opiekę znalazło 105 dzieci mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz 373 dzieci rodziców zatrudnionych w podmiotach wymienionych w rozporządzeniu.
W Gdyni w samorządowych przedszkolach, zespołach szkolno-przedszkolnych i grupach zerówkowych w szkołach z opieki skorzystało w poniedziałek 247 dzieci w 48 z 65 placówek. W żłobkach było 64 dzieci. Działały wszystkie siedziby, zarówno żłobka Niezapominajka, jak i Koniczynka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS