A A+ A++

W obowiązującym od czwartku 16 kwietnia rozporządzeniu wprowadzono nie tylko zapis o obowiązku zakrywania ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Znalazł się też przepis wprowadzający całkowity zakaz wstępu na cmentarze. Po kilku godzinach Rada Ministrów zmieniła jednak swoje rozporządzenie, i cmentarze zostały wyłączone spod zakazu wstępu.

Kolejne zmiany Rozporządzenia Rady Ministrów w zakresie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii dotyczą przede wszystkim obowiązku zakrywania ust i nosa, ale także aspektu zakazu korzystania z terenów zielonych.

Czytaj także:

Zdaniem dr Mateusza Dróżdża, radcy prawnego i wykładowcy Uczelni Łazarskiego, kierunek zmian w zakresie obowiązku zakrywania twarzy i nosa był jak najbardziej potrzebny. Zwraca on przy tym uwagę, że poprzednia wersja przepisu, która zakładała zakrywanie nosa i ust poza każdym miejscem zamieszkania mogła doprowadzić do absurdów, np. zakrywanie twarzy było wymagane przez całą rodzinę, nawet kiedy poruszali się samochodem, pomimo że razem mieszkają. Obecnie ustanowiono wyjątki od obowiązku zakrywania twarzy i dla przykładu nie musi tego robić dziecko do ukończenia 4 roku życia a w zakładzie pracy obowiązek ten ma wyłącznie osoba, która „wykonuje bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów”. – Oczywiście pojawią się wątpliwości, co do treści tego obowiązku, ale sam kierunek ustawodawcy, należy uznać za słuszny – uważa mec. Dróżdż.

Duże wątpliwości prawnika budzi natomiast ustanowienie całkowitego zakaz wstępu na cmentarze. – Generalnie, pomimo długiej dyskusji, uznawano że nie ma zakazu odwiedzin na cmentarzach (chyba, że został on ustanowiony przez zarządcę cmentarza). Aktualnie wskazano, że zakazuje się korzystania z “pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w rozumieniu art. 5 pkt 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55 i 471), a także plaż” a do tych terenów zieleni zalicza się np. cmentarz. Stąd też wydaje się, że to niedopatrzenie ustawodawcy, bo zmiana ta obejmuje także zakaz korzystania z trawnika obok jezdni – ocenia mec. Mateusz Dróżdż.

Jak przy tym zaznacza, ustawa ani nie zabrania pogrzebów, bo pod pewnymi warunkami mogą one się odbywać, a korzystanie z trawników, jest czasami niezbędne … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMagnussen chciałby ścigać się w Indy
Następny artykułHP ProBook 445 G7 i 455 G7 – do pracy zdalnej