We wtorek po godz. 11 zebrała się Rada Ministrów, która zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu, a także propozycją dotyczącą szerokopasmowego internetu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosja coraz mocniej szantażuje Niemcy wstrzymywaniem dostaw gazu. Berlin i cała UE zaczynają budzić się z letargu
CZYTAJ TAKŻE: PE przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE! Naimski: Przejaw zdrowego rozsądku
Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego
Projekt ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu przewiduje przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez prezesa URE taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.
Projekt przewiduje również zawieszenie tzw. obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę – w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada się także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.
Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.
Azyl dla przemycanych zwierząt
Ministrowie zajmą się też projektem ws. utworzenia Centralnego Azylu dla Zwierząt, do którego trafiałyby m.in. drapieżniki odebrane przemytnikom w trakcie prowadzonych postępowań. Azyl miałby powstać na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą, w miejscowości Warszawianka, na gruntach Skarbu Państwa.
Obecnie – jak napisano – w kraju działają dwa ośrodki dla skonfiskowanych zwierząt. Są to: azyl dla gadów przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie i przygraniczny ośrodek kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen przy Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Millera w Zamościu. Wskazano jednak, że liczba zwierząt ulokowanych w tych jednostkach przekracza ich możliwości lokalowe, ponadto ogrody te nie są przystosowane do przyjmowania wszystkich zwierząt, w szczególności drapieżników, naczelnych czy ssaków kopytnych.
Rozwój usług i sieci telekomunikacyjnych
Rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Przewiduje on powstanie publicznego systemu z informacjami o dostępności internetu. Przepisy mają też pozwolić na wyznaczanie tzw. koordynatorów szerokopasmowych, którzy reprezentowaliby samorządy w kwestiach związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci szerokopasmowych.
Ministrowie zajmą się ponadto projektem nowelizacji ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, a także projektem uchwały w sprawie „Strategii produktywności 2030”.
jm/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS