A A+ A++

Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji projekt ustawy mający poprawić sytuację polskich przewoźników – podano w uzasadnieniu projektu.

Rząd wyciąga rękę do przewoźników drogowych. Do konsultacji trafił ważny projekt
fot. Robert Neumann / / Forum

“Wdrożenie rozwiązań przewidzianych w ustawie złagodzi negatywne skutki czynników zewnętrznych na rynku międzynarodowym względem polskich przedsiębiorców transportu drogowego i zwiększy szanse na funkcjonowanie polskich podmiotów na równych i uczciwych zasadach” – napisano.

Projekt zakłada wprowadzenie rozwiązań prawnych obligujących spedytora, nadawcę lub podwykonawcę do sprawdzenia, przed zleceniem przewozu drogowego, posiadania przez przewoźnika drogowego, któremu zamierza zlecić przewóz drogowy, wymaganych dokumentów uprawniających do wykonania danego rodzaju przewozu drogowego.

W uzasadnieniu napisano, że z chwilą agresji Rosji na Ukrainę wstrzymane zostało wykonywanie przewozów drogowych w relacji Polska-Rosja oraz Polska – Białoruś. Jednocześnie nastąpiło znaczne zwiększenie aktywności strony ukraińskiej w wykonywaniu przewozów w relacji Polska – Ukraina.

MI pisze, że do 2022 r. udział polskich przewoźników w przewozach ładunków w relacji z Ukrainą wynosił 40 proc., a przewoźników ukraińskich 60 proc.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

W 2023 roku, ze względu na liberalizacje przewozów dwustronnych i tranzytowych w relacji EU – Ukraina, proporcje uległy zmianie na korzyść strony ukraińskiej, pogłębiając nierównowagę w przewozach. Obecnie udział polskich przewoźników drogowych w rynku przewozowym wynosi ok. 10 proc., a udział przewoźników ukraińskich wzrósł do ok. 90 proc.

“Obecna sytuacja wynika z podpisanej w dniu 29 czerwca 2022 r. w Lyonie umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą w sprawie przewozów drogowych, która zakłada czasową liberalizację przewozów drogowych pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą. W okresie styczeń – grudzień 2023 r. przewoźnicy polscy dokonali 123.924 przekroczeń granicy polsko – ukraińskiej, natomiast przewoźnicy ukraińscy dokonali 1.098.748 takich przekroczeń” – napisano. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWywiad z Skarbnikiem Miasta
Następny artykułZarejestruj się do bazy i podaruj komuś cząstkę siebie