Lokatorzy będą je wynajmować, ale po latach wykupią je na własność. – Pierwsze mieszkania powstaną w Gnieźnie i Kępnie – zapowiada wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosław Pucek.
Pierwsze mieszkania będą prawdopodobnie gotowe już pod koniec 2023 roku, ale to w tych dwóch gminach, gdzie jest już pozwolenie na budowę, czyli w Kępnie i Gnieźnie. Kolejne inwestycje będą wymagały czasu, natomiast wykupić mieszkania będzie można po 30 latach, po spłaceniu kredytu, który na budowę będzie zaciągała spółka w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeżeli chodzi o czynsz, to szacujemy, że powinien on wynosić około 13 złotych za metr kwadratowy.
Połowa czynszu ma być przeznaczona na spłatę kredytu. W powołaniu nowej spółki uczestniczył dziś w Poznaniu wicepremier Jarosław Gowin.
W Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na kupno swojego “M” na rynku deweloperskim, ale którzy zarazem są ciężko i uczciwie pracującymi rodzinami, które mogą płacić regularnie rozsądny czynsz
– mówił Jarosław Gowin z Porozumienia.
Do nowej spółki dołączyły samorządy, w których rządzą politycy różnych partii. Z pomysłu cieszył się między innymi prezydent Konina Piotr Korytkowski z PO.
Nie miałem wątpliwości, by przystąpić do tej inicjatywy i bardzo dziękuję rządowi za taką inicjatywę, bo rzeczywiście zauważenie partnera wśród samorządów, to dobra droga.
Wśród wielkopolskich gmin i miast, które w ten sposób chcą budować mieszkania, są między innymi: Oborniki, Kalisz, Pobiedziska i Środa Wielkopolskiego. Na liście są także samorządy z województwa lubuskiego – między innymi Świebodzin, Słubice i Kargowa.
Nowy pomysł nazywany jest Społecznymi Inicjatywami Mieszkaniowymi (SIM), nawiązuje on do budowanych przed laty TBS-ów, choć w tym przypadku lokale będzie można wykupić.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS