Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
W czwartek do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji specustawy, która ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Ale prawnicy alarmują, że przy tej okazji rząd chce wprowadzić nowe przepisy niebezpiecznie ograniczające prawa obywateli. Dlaczego to robi? W uzasadnieniu projektu nie ma o tym ani słowa.
Koronawirus. Prokurator będzie zamykał w mieszkaniach
Jeśli Sejm przyjmie bez poprawek rządowy projekt, w Kodeksie postępowania karnego pojawi się nowy artykuł 274a. Pozwala on prokuratorowi nakładać na osobę podejrzaną o jakiekolwiek przestępstwo nowy środek zapobiegawczy: zakaz opuszczania lokalu.
– To nic innego jak wprowadzenie do polskiego prawa aresztu domowego – mówi nam Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Prokurator będzie mógł samodzielnie zakazać opuszczania mieszkania na trzy miesiące. Dopiero jeśli będzie chciał przedłużyć zakaz o kolejne miesiące, będzie musiał zwrócić się o to do sądu. O zastosowaniu zakazu prokurator poinformuje policję, która będzie sprawdzać, czy podejrzany jest w mieszkaniu.
Koronawirus. Prokurator nie może decydować o areszcie
– Ten przepis można zastosować wobec podejrzanego o każde przestępstwo: wypadek drogowy, niedopełnienie obowiązków czy przekroczenie uprawnień. Prokurator może każdemu postawić zarzut, a potem zamknąć tę osobę w mieszkaniu, czyli de facto pozbawić ją wolności. To ogromna władza i zagrożenie dla praw obywatelskich – zauważa poznański adwokat Mariusz Paplaczyk.
– Areszt domowy istnieje w kodeksach innych państw, ale o jego stosowaniu zawsze decyduje sąd. I takie rozwiązanie można by zaakceptować: wolałbym, żeby moi klienci siedzieli zamknięci w domu, a nie w areszcie. Tyle że prawo decydowania o tym nie może należeć do prokuratora. Proponowane rozwiązanie jest w sposób oczywisty niekonstytucyjne, bo tylko sąd może pozbawić obywatela wolności – podkreśla Paplaczyk.
Michał Hara z biura RPO zauważa natomiast: – Ten przepis nie jest wprowadzany tylko na czas epidemii. Ma zostać w kodeksie na stałe. Przygotowujemy dla Sejmu opinię, która będzie krytyczna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS