A A+ A++

– Wiele uwag zgłoszonych przez stronę społeczną zostało faktycznie uwzględnionych – podkreślają ekonomiści WiseEuropa. – Jednak strategiczne wady planu, które zidentyfikowaliśmy w marcu 2021 w publikacji “Podróż bez kompasu” na podstawie analizy projektu KPO, w większości przypadków pozostają aktualne także w odniesieniu do ostatecznej wersji dokumentu – dodają.

Miliardy do wydania

Przypomnijmy, że w ramach negocjacji dotyczących podziału środków z europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania odporności Polska uzyskała dostęp do 23,9 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczki na lata 2021-2026. Kwoty są dość spore, dzięki nim staliśmy się jednym z największych beneficjentów Instrumentu.

Warunkiem ich uzyskania jest jednak zgoda Brukseli dla rządowego planu ich wydatkowania. W lutym poproszono stronę społeczną o uwagi do przedstawionych przez rząd pomysłów na przeznaczenie środków – zgłoszono ich ponad 5,5 tys. Po miesiącu prac nad ich uwzględnieniem, 30 kwietnia KPO został przyjęty przez Radę Ministrów, a 3 maja przesłany do Komisji Europejskiej.

Problem polega jednak na tym, że to, co trafiło do Brukseli, różni się od tego, co rząd przedstawił w lutym do konsultacji. – Plan reform w KPO powinien zakładać wdrożenie i aktualizację istotnych dokumentów strategicznych, tak by odzwierciedlały one długoterminowe unijne cele klimatyczne – cel redukcji emisji (55 proc.) do 2030 r. oraz cel neutralności klimatycznej dla UE do 2050 r. – przekonują eksperci WiseEuropa.

– Wdrażan … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSienkiewicz: Z jednej strony się tym martwimy, ale z drugiej to dobra wiadomość
Następny artykułLuksusowe nieruchomości na całym świecie drożeją