- W Polsce odnotowano 5 tysięcy przypadków koronawirusa oraz 136 zgonów. 220 osób wyzdrowiało.
- Stany Zjednoczone zanotowały “najtragiczniejszą dobę pandemii”. W ciągu 24 godzin zmarło blisko 2 tysiące osób. Łącznie w USA zanotowano 400 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem i ponad 12 tys. zgonów.
- Na całym świecie zanotowano już ponad 1,4 mln zakażeń. Najwięcej w USA (400 tys.), Hiszpanii (146 tys.), we Włoszech (135 tys.), Francji (109 tys.) i w Niemczech (107 tys.).
- Premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie Tarczy Finansowej: programu, którego celem ma być w dobie kryzysu spowodowanego pandemią przede wszystkim ochrona miejsc pracy. O szczegółach programu przeczytacie TUTAJ! >>>>
Brytyjska fabryka wykonująca podzespoły F1 Mercedesa, rozpoczęła masową produkcję pomp powietrznych. Ma to odciążyć służbę zdrowia na Wyspach w walce z koronawirusem.
W Polsce szczyt zakażeń koronawirusem, sięgający 9 tys. przypadków, prawdopodobnie przesunie się o kilka dni, w okolice 25 kwietnia. Może być on łagodniejszy niż wcześniej zapowiadano – wynika z prognozy przygotowanej przez spółkę ExMetrix.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski to polityk obdarzony przez Polaków największym zaufaniem – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Wyprzedził on prowadzących w zestawieniu od miesięcy prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego.
Gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM będzie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Z naszym gościem porozmawiamy o tym, czy w najbliższych dniach czekają nas kolejne obostrzenia. Zapytamy o to, kiedy dotrą kolejne testy na koronawirusa, a także o maseczki – czy będziemy musieli nosić je w przestrzeni publicznej?
Od czwartku Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Miejskiego w Zabrzu wznowi przyjęcia. Zawiesił je kilka dni temu, gdy okazało się, że u pacjentki, która urodziła w tym szpitalu pod koniec marca, wykryto zakażanie koronawirusem.
Do 63 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. To 26 pacjentów oraz 37 pracowników. Kilkadziesiąt osób wciąż czeka na wyniki testów.
Nie będzie na razie unijnej strategii wspólnego i skoordynowanego wychodzenia wszystkich państw UE z ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Jak donosi dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Komisja Europejska pospieszyła się, zapowiadając na dzisiaj opublikowanie tego dokumentu.
Ministerstwo Zdrowia tworzy Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19: rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie jutro.
Tworzony na 12 miesięcy rejestr pomóc ma – jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia – w zwiększeniu kontroli potencjalnych ognisk zakażenia. Jego celem jest także długoterminowa obserwacja chorych po wypisie ze szpitala lub izolatorium. Ponadto zgromadzone dane będą wykorzystane m.in. do porównania efektów terapeutycznych.
W rejestrze przetwarzane będą dane osobowe chorego, także jednostkowe dane medyczne, w tym informacje o stanie zdrowia pacjenta w chwili postawienia diagnozy, nt. badań wykonanych w ramach diagnostyki COVID-19 i o zastosowanym leczeniu i hospitalizacji.
Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Eugene odbędą się w dniach 15-24 lipca 2022 roku – poinformowało World Athletics.
Pierwotnie impreza miała odbyć się w sierpniu 2021, ale na ten termin przeniesiono niedawno igrzyska olimpijskie w Tokio.
Poprawia się trudna sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w powiecie białobrzeskim na Mazowszu.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono tam u 61 osób, w tym u ponad 50 pensjonariuszy. Jeden z nich zmarł.
Wyniki drugiej serii badań wskazują, że zakażonych jest obecnie 19 osób.
Większość z nich – jak zapewnia starosta białobrzeski – czuje się dobrze.
W planach nie ma ani ewakuacji ośrodka, ani transportowania pojedynczych osób do szpitali zakaźnych.
Brytyjski premier Boris Johnson pozostaje na oddziale intensywnej terapii, ale reaguje na leczenie – poinformował rzecznik biura Johnsona na Downing Street. Wyjaśnił, że szef rządu otrzymuje jedynie “standardowe leczenie tlenem” i “oddycha bez żadnego innego wspomagania”.
Na pytanie, czy ktoś pozostaje w kontakcie z Johnsonem, rzecznik odparł: “Premier nie pracuje, jest na intensywnej terapii, ma możliwość skontaktowania się z tymi, z którymi potrzebuje, zawsze postępuje zgodnie z radami swoich lekarzy”.
Zapewnił również, że Boris Johnson pozostaje w dobrym nastroju i jest “ogromnie wdzięczny” za wszystkie życzenia zdrowia i słowa wsparcia, które dostał od momentu przyjęcia do szpitala.
Rząd chce przygotować specjalną aplikację lub mapę, która będzie wskazywać, gdzie zanieść i wrzucić kopertę z głosem w wyborach prezydenckich. Najprawdopodobniej przy każdej takiej skrzynce wyborczej stanie policjant lub żołnierz – to ustalenia dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego.
Co zakłada ogłoszony dzisiaj rządowy projekt Tarczy Finansowej? Przeczytajcie!
Dopiero 28 kwietnia ustawą o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym zajmą się senackie komisje.
Przypomnijmy: forsowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt przewiduje, że prezydenta mielibyśmy wybrać w głosowaniu wyłącznie korespondencyjnym. Umożliwia także zmianę terminu wyborów, których pierwsza tura zaplanowana jest wciąż na 10 maja.
Jak ustalił dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, dzisiaj rano Senat poprosił o przesłanie opinii nt. projektu 21 instytucji i organizacji społecznych. Na liście są m.in.: Państwowa Komisja Wyborcza, Sąd Najwyższy, Rzecznik Praw Obywatelskich, rząd, Poczta Polska i jej związkowcy, stowarzyszenia radców prawnych, sędziów i adwokatów, samorządowcy oraz organizacje społeczne jak Komitet Helsiński czy Amnesty International.
Masz maskę do pływania? Przekaż ją łódzkim lekarzom!
Sprzęt używany do obserwacji życia podwodnego może – po drobnej modyfikacji – zabezpieczać lekarzy podczas pracy, a pacjentom zastąpić tradycyjną maskę tlenową.
W Czechach udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa, a kraj może zacząć przygotowywać się na powrót do normalnego funkcjonowania – ogłosił czeski minister zdrowia Adam Vojtiech.
“Jak dotąd Republika Czeska zapobiegła najgorszemu” – ocenił, podkreślając, że wskazują na to dane statystyczne.
Według ministra, pod koniec kwietnia można spodziewać się w Czechach 10 600 chorych – wcześniej przypuszczano, że będzie ich około 14 200.
Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie, przestrzegł przed “opuszczaniem gardy” w walce z COVID-19.
Podczas konferencji prasowej w Kopenhadze Kluge stwierdził, że Europa ma przed sobą jeszcze długą drogę, zanim sytuacja będzie opanowana, i ostrzegł, że poczynione już postępy można łatwo zniweczyć.
Dodał również, że kluczem do pokonania epidemii są masowe testy.
Na całym świecie jest już ponad milion ludzi aktualnie zakażonych koronawirusem. Wkrótce natomiast liczba wszystkich zakażeń od wybuchu epidemii w grudniu 2019 w Chinach sięgnie 1,5 miliona – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Zakończyła się konferencja Mateusza Morawieckiego i Adama Glapińskiego, na której szef rządu i szef NBP ogłosili uruchomienie tzw. Tarczy Finansowej – programu, którego celem ma być przede wszystkim ochrona miejsc pracy w dobie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
Relację z konferencji – z najważniejszymi informacjami nt. Tarczy Finansowej – znajdziecie TUTAJ! >>>>
Wystąpienie premiera i szefa NBP transmitowane było na facebookowym profilu KPRM – oto zapis transmisji:
Mateusz Morawiecki: Pandemia koronawirusa uderzy w polskie PKB. Jak mocno? Ja tego wróżenia z fusów się nie podejmuję.
Szef NBP Adam Glapiński: Jeśli ten kryzys w ogóle musiał nastąpić – dobrze, że nastąpił przy tym rządzie i przy tym banku centralnym.
Mateusz Morawiecki: Subwencje na ratowanie miejsc pracy zaczną funkcjonować (w okresie) od 2 do 3 tygodni. Wierzę, że uratujemy od 2 do 5 mln miejsc pracy.
Mateusz Morawiecki: Toczymy wojnę na dwóch frontach: o zdrowie Polaków i miejsca pracy Polaków. To nasz cel celów: utrzymanie miejsc pracy. Temu właśnie służy Tarcza Finansowa.
Mateusz Morawiecki o Tarczy Finansowej: 75 mld zł trafi do mikro-, małych i średnich firm. 25 mld zł trafi do większych podmiotów płacących podatki w Polsce.
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza Tarczę Finansową, czyli wielki program pompowania pieniędzy do polskich firm.
“Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń i proponujemy tarczę antykryzysową, która jest bez precedensu, ponieważ kierujemy co najmniej 100 mld złotych do firm” – zapowiedział szef rządu.
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyleczony z COVID-19. Wykonane powtórnie badanie nie potwierdziło obecności koronawirusa w jego organizmie.
Dzisiaj Struk, który od 29 marca był w szpitalu, opuścił placówkę.
Jak napisał na swoim profilu na Facebooku: wrócił do domu, czuje się dobrze.
Jego rzecznik Michał Piotrowski przekazał natomiast RMF FM, że marszałek na razie pozostaje na zwolnieniu lekarskim, ale pracuje zdalnie – podobnie jak wcześniej w szpitalu.
Sam Urząd Marszałkowski wciąż jest jednak ogniskiem koronawirusa, w kwarantannie jest 70 urzędników. U siedmiu osób badania potwierdziły zakażenie, kolejne 44 osoby otrzymały wynik negatywny, pozostali wciąż czekają na wymaz lub wynik.
Potwierdzają się nieoficjalne informacje dziennikarzy RMF FM.
O godzinie 14:15 rozpocząć się ma specjalna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, którzy – jak ustaliliśmy – mają ogłosić wielki program pompowania pieniędzy w polskie firmy.
Mają to być m.in. nieoprocentowane albo niskooprocentowane kredyty. Pieniądze ma zaś wyłożyć NBP.
U dwóch pracownic Domu Pomocy Społecznej w wielkopolskich Psarach potwierdzono zakażenie koronawirusem. Decyzją sanepidu kwarantannie poddany został więc cały obiekt, a w nim 166 pacjentów i 34 pracowników.
Co więcej – jak dowiedział się reporter RMF FM Mateusz Czmiel – wieczorem u 4 pensjonariuszy pojawiła się bardzo wysoka gorączka. Zapadła więc decyzja o przetransportowaniu tych osób do szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.
Wymazy od prawie 200 pacjentów i pracowników placówki w Psarach zostaną pobrane dopiero w piątek. Właśnie wtedy dwie zakażone pracownice były ostatni raz w pracy – a z przeprowadzeniem badań sanepid chce zaczekać przynajmniej tydzień.
W Krakowie rozpoczęto odkażanie pojazdów komunikacji miejskiej przy pomocy promieni ultrafioletowych.
“To metoda, która sprawdziła się w Chinach czy we Włoszech. Naświetlanie lampami daje pozytywne efekty, dlatego że skutecznie niszczy bakterie i wirusy” – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.
Potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u pacjenta Centrum Onkologii w Warszawie: chodzi o mężczyznę z Oddziału Nowotworów Układu Moczowego.
Przyjęcia na ten oddział są wstrzymane, został on również odseparowany od pozostałej części lecznicy.
Tworzona jest lista osób bliskiego kontaktu z zakażonym: będą one poddane kwarantannie i testom. A byli w tym gronie – jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz – pacjenci i personel wyłącznie z tego oddziału.
Leczenie onkologiczne w placówce odbywa się normalnie.
Rząd ma dziś ogłosić wielki program pompowania pieniędzy w polskie firmy. To będą między innymi nieoprocentowane – niemal nieograniczone – kredyty dla firm.
Szczegóły na konferencji ma przedstawić premier Mateusz Morawiecki. W cały proces będzie zaangażowany Narodowy Bank Polski – dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.
W Lublinie rozpoczęła się dezynfekcja. Odkażone mają być wszelkie urządzenia, z którymi mogą się stykać piesi – na najczęściej uczęszczanych ulicach miasta. Rano ekipy firm komunalnych ruszyły ze spryskiwaczami.
Stadiony i pociągi służą teraz w Indiach jako więzienia i stacje izolacji dla tych, którzy nie przestrzegają zasad kwarantanny, higieny i odpowiedniego dystansu od innych. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia sportowe zostały w kraju zawieszone.
Jak podają dane policyjne, tylko w ostatnim tygodniu “zamknięto” w ten sposób ponad 600 osób.
W Hongkongu zakaz zgromadzeń z udziałem więcej niż czterech osób i inne restrykcje związane z epidemią zostały przedłużone do 23 kwietnia – ogłosiły w środę władze regionu. Prócz klubów, barów, siłowni i kin, zamknięte zostaną dodatkowo salony masażu i piękności.
Przedstawiciele biura ds. żywności i zdrowia zaznaczyli w środę, że wiele spośród 935 osób, u których potwierdzono w Hongkongu infekcję koronawirusem, zakaziło się na terenie regionu, a nie za granicą. Należy w związku z tym utrzymać środki dystansowania społecznego – ocenili.
W tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób – przekazał rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 222 osoby opuściły już szpital lub izolację domową z negatywnymi wynikami testu.
Andrusiewicz powiedział w środę na konferencji prasowej, że ostatniej doby ubyło 86 pacjentów w szpitalach jednoimiennych i szpitalach zakaźnych. To znaczy na oddziałach zakaźnych, bo oprócz szpitali jednoimiennych, mamy również oddziały zakaźne – podkreślił.
O 757 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa – poinformowało ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 14 555 osób, a zakażonych zostało ponad 146 tys.
W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 146 690 osób – przekazał resort zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 6180 nowych zakażeń.
Chińskie władze zniosły w środę zakaz wyjazdu z miasta Wuhan. Z powodu obaw o drugą falę epidemii koronawirusa surowe ograniczenia wprowadzono jednak w jednym z miast prowincji Heilongjiang na północy kraju, w której odnotowano 25 nowych przypadków Covid-19.
Wyjazd z Wuhanu umożliwiono po 76 dniach odkąd 23 stycznia wprowadzono tam bezprecedensowe środki kwarantanny, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa po kraju. W chińskich regionach życie stopniowo wraca do normy, ale w niektórych miejscach znów podniesiono ocenę zagrożenia epidemicznego.
W Lombardii “mieliśmy grzyb atomowy”, który “jednakowo uderzył w teren, szpitale, domy opieki, najsłabsze osoby” – powiedział w środę Giulio Gallera z władz włoskiego regionu, najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa. Nazwał ją też “tsunami”.
Na Białorusi od początku epidemii odnotowano 1066 zakażeń koronawirusem, z czego 205 w ciągu ostatniej doby, i ogółem 13 zgonów na Covid-19 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dodano, że w ciągu ostatnich 24 godzin nie przybyło nowych ofiar śmiertelnych.
976 zakażonych przebywa w szpitalach, z tego 33 osoby wymagają podłączenia do respiratora, a 77 chorych wyzdrowiało – przekazał resort.
Japonia zobowiąże się w przyszłym tygodniu do wsparcia programu pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla tych najuboższych państw, które silnie dotknął kryzys wywołany koronawirusem – podał w środę Reuters powołując się na zaznajomionego ze sprawą przedstawiciela japońskiego ministerstwa finansów.
Według tego zastrzegającego sobie anonimowość źródła, minister finansów Taro Aso złoży wspomniane zobowiązanie na jednym z przyszłotygodniowych spotkań MFW z szefami resortów finansów G20 (grupy 20 najsilniejszych gospodarczo państw świata). Obieca tam również udzielenie dodatkowej pomocy różnego rodzaju.
1175 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu ostatniej doby; tym samym liczba zachorowań wynosi 8672 – podał w środę sztab odpowiedzialny za walkę z epidemią. Wzrost o ponad 1100 przypadków nastąpił drugi dzień z rzędu. Łączna ilość zgonów wzrosła do 63.
Wirus obecny jest teraz w 81 regionach Rosji, a więc praktycznie w całym kraju; przy czym rosyjskie władze zaliczają do wszystkich 85 podmiotów Federacji Rosyjskiej także anektowany Ukrainie Krym i Sewastopol. Nadal najwięcej zachorowań jest w Moskwie, gdzie w ciągu ostatniej doby przybyło ich 660. Tym samym, liczba zakażeń w stolicy sięgnęła 5841.
Prezydent Andrzej Duda będzie w środę rozmawiał z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych za granicą – zapowiedziało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Wirusy, które zostały znalezione na powierzchniach w mieszkaniach zakażonych osób nie były aktywne – przekazał niemiecki wirusolog Hendrik Streeck, który prowadzi badania w powiecie Heinsberg. Specjalista opiera się jednak w swoich wypowiedziach na cząstkowych wynikach badań.
Hendrik Streeck, dyrektor Instytutu Wirusologii Uniwersytetu w Bonn, na zlecenie rządu Nadrenii Północnej-Westfalii od 30 marca prowadzi badania na temat koronawirusa w powiecie Heinsberg.
Kaliski sanepid zamknął oddział psychiatryczny przy ul. Toruńskiej. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u trzech osób. Kwarantanną objęto 9 pacjentów – podał w środę PAP rzecznik prasowy kaliskiego szpitala Paweł Gawroński.
Prof. Jean-Francois Delfraissy, szef rady naukowej doradzającej rządowi Francji, uważa, że obowiązujące od połowy marca restrykcje związane z koronawirusem powinny zostać przedłużone o kolejne kilka tygodni. Obecne plany przewidują zakończenie kwarantanny 15 kwietnia.
Nadzwyczajne środki obowiązują we Francji od 17 marca i już raz zostały przedłużone. W środowym wywiadzie dla radia France Info Delfraissy stwierdził, że przyszły tydzień nie byłby dobrym czasem na zniesienie restrykcji. Już 2 kwietnia premier Edouard Philippe zapowiadał, że kolejne wydłużenie ograniczeń może być konieczne.
Mimo trwających całą noc rozmów unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie odpowiedzi UE na kryzys wywołany koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji KE ostrzegła, że PKB eurolandu może się skurczyć o 10 proc.
Brytyjski minister zdrowia Edward Argar poinformował, że zakażony koronawirusem premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson czuje się dobrze. Polityk dwie ostatnie noce spędził na intensywnej terapii, aczkolwiek jego stan jest stabilny.
Jest w dobrym nastroju i nie jest podłączony do respiratora – powiedział Argar.
W Mołdawii w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem wzrosła o 2, do 24 – poinformowała w środę minister zdrowia tego kraju Viorica Dumbraveanu. Potwierdzono ogółem 1056 przypadków infekcji, stan 114 osób jest oceniany jako ciężki.
59 spośród wszystkich zakażonych to mieszkańcy separatystycznego Naddniestrza – wyjaśniła Dumbraveanu, cytowana przez portal NewsMaker.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Oprócz tego zanotowano 7 nowych zgonów.
Łączna liczba zakażeń w naszym kraju wyniosła 5 tysięcy, a zgonów – 136.
56 proc. badanych popiera walkę rządu z koronawirusem i aprobuje przy tym zakazy wychodzenia do lasów czy parków – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla środowego “Super Expressu”; 32 proc. ankietowanych ma odmienne zdanie.
Na pytanie, czy to dobrze, że rząd wprowadza takie restrykcje jak zakaz wchodzenia do lasu, parków i podobnych obiektów, 56 proc. powiedziało tak, 32 proc. odpowiedziało nie, a 12 proc. – nie wie.
Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła o 206, do 1668 – podało w środę ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród zakażonych zwiększył się o siedem, do 52. Ogółem wyzdrowiało 35 osób – dodano.
We wtorek laboratoria obwodowe i laboratorium referencyjne Centrum Zdrowia Publicznego przebadały 1945 próbek – napisano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku Centrum Zdrowia Publicznego.
Do 58 wzrosła na Węgrzech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem; obecność wirusa stwierdzono już w sumie u 895 osób – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.
W ciągu ostatniej doby liczba zmarłych zwiększyła się na Węgrzech o 11, a liczba zakażonych o 78. Są to najwyższe wzrosty dzienne od początku epidemii 4 marca, kiedy to w kraju wykryto dwa pierwsze zakażenia.
Władze Hondurasu zachęcają do siania zbóż i uprawy warzyw i owoców na niezamieszkanych terenach. Interwencja w sektorze rolnym ma zapewnić dostawy żywności w sytuacji rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa – oświadczył prezydent tego kraju Juan Hernandez.
Szef państwa dodał, że odpowiednie instrukcje zostaną przekazane ministerstwu rolnictwa i krajowym instytutom rolnym i do spraw nieruchomości, żeby zidentyfikować takie grunty i nakłonić ich właścicieli do sadzenia roślin spożywczych w celu zaopatrzenia rynków krajowych.
Ostatniej doby w 59 granicznych punktach kontrolnych na granicy strażacy zmierzyli temperaturę ponad 9 tys. osób – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował PAP w środę, że minionej doby w działaniach prowadzonych w 59 punktach kontroli sanitarnej na granicach Polski uczestniczyło 282 strażaków-ratowników, którzy zmierzyli temperaturę ciała u 9082 osób.
Długie kolejki, głosowanie w maseczkach i pomoc ze strony Gwardii Narodowej – tak odbywały się we wtorek prezydenckie prawybory w amerykańskim stanie Wisconsin. Ich wyniki – zgodnie z orzeczeniem sądu – nie będą znane aż do poniedziałku.
Do ostatnich godzin nie było wiadomo czy prawybory w Wisconsin odbędą się. W poniedziałek wieczorem Sąd Najwyższy tego stanu zablokował decyzję gubernatora Tony’ego Eversa, który z powodu epidemii koronawirusa chciał przełożyć je na czerwiec.
Żony, mężowie i dzieci najważniejszych osób w państwie dostaną natychmiast miejsce w szpitalu – wynika z projektu rozporządzenia premiera – pisze środowa “Gazeta Wyborcza”. Prace nad nim rozpoczęto, gdy w Polsce wykryto koronawirusa.
“Opieka zdrowotna na nowych zasadach ma przysługiwać prezydentowi, premierowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu. A także ich małżonkom oraz członkom rodzin będącym na ich utrzymaniu. Wszyscy dostaną dostęp do specjalistycznej opieki medycznej bez skierowania i natychmiast – o ile będzie tego wymagał stan ich zdrowia” – czytamy w “GW”.
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 254 osoby zakażone koronawirusem – poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1861.
Liczba zidentyfikowanych zakażeń wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 4003 przypadki. W sumie w RFN odnotowano już 103 228 infekcji koronawirusem – przekazał RKI.
Wzmożone zainteresowanie czytelników w Hiszpanii “Dżumą” doprowadziło do wydania pierwszego w języku hiszpańskim audiobooka oraz wersji elektronicznej tej powieści Alberta Camusa. Wydawca przyznaje, że publikacja ma związek z epidemią koronawirusa.
Wprawdzie w języku hiszpańskim “Dżumę” można czytać już od 1948 roku, ale nie miała ona dotąd wielu wznowień. Zmianę przyniosła epidemia koronawirusa, który doprowadził w Hiszpanii do 13,8 tys. zgonów i ponad 140 tys. zachorowań.
W ostatnich dniach na hiszpańskim rynku pojawiła się elektroniczna wersja “Dżumy”, a niebawem do czytelników trafi także audiobook powieści Camusa. Kosztują one odpowiednio 9,99 euro i 15,99 euro.
Druga faza epidemii koronawirusa we Włoszech, czyli otwieranie kraju i łagodzenie restrykcji, będzie dwuetapowa; najpierw ruszą firmy, potem swobodę odzyskają obywatele – taki scenariusz przedstawia włoska prasa w środę. Niewiadomą pozostaje, kiedy zacznie się ta faza.
Dziennik “Corriere della Sera” podkreśla, że projekt powolnego otwierania Włoch i wprowadzenia mniej restrykcyjnych przepisów rząd Giuseppe Contego planuje z doradzającym mu komitetem naukowym. Według gazety szef rządu stoi na stanowisku, że należy stopniowo złagodzić kroki, bo obecny stan nie może trwać zbyt długo i trzeba możliwie najszybciej odstąpić od zawieszenia działalności gospodarczej. Obecnie dozwolona jest tylko ta niezbędna dla funkcjonowania kraju.
W trakcie epidemii koronawirusa na amerykańskich drogach zmniejszył się ruch, jest też mniej wypadków. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe Allstate oraz American Family Insurance ogłosiły, że zwrócą swoim klientom część pieniędzy. Łącznie to 800 mln dolarów.
Ubezpieczyciel Allstate poinformował, że zwróci około 15 proc. składek zapłaconych przez klientów za kwiecień i maj. Suma tych wypłat opiewać będzie na ok. 600 mln dol.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że o 110 tys. respiratorów zwiększą się w ciągu najbliższych tygodni zapasy rządu Stanów Zjednoczonych. Powiedział, że Wielka Brytania poprosiła o przesłanie 200 tych urządzeń. Załatwimy to – zapewnił.
Zgodnie ze słowami Trumpa rząd USA ma obecnie w swoich zapasach 8675 respiratorów. Kolejne 110 tys. tych urządzeń ma być dostarczone w ciągu najbliższych tygodni.
Nie wydaję mi się byśmy je potrzebowali – stwierdził na konferencji prasowej w Białym Domu Trump. Ale będziemy je mieli na przyszłość i będziemy mogli pomóc innym państwom, które desperacko potrzebują respiratorów – dodał.
Narodowa Komisja Chin poinformowała w środę o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.
Raport z poprzedniego dnia mówił o 32 przypadkach nowych zakażeń, wszystkie były “zaimportowane”. Liczba osób zakażonych w Chinach wynosi obecnie 81 802. W sumie od początku epidemii 3333 osoby zmarły.
Część ligowych piłkarzy w Finlandii, w tym najbardziej utytułowanego klubu HJK Helsinki, przez wiele dni naruszało obowiązujący w kraju zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, odbywając treningi na boisku. O sprawie donosili przechodnie – poinformował fiński nadawca informacyjny Yle.
Według redakcji sportowej Yle w ostatnich tygodniach grupa około 20 piłkarzy ekstraklasowych stołecznych klubów HIFK oraz HJK, rozgrywających mecze na miejskim stadionie “Bolt Arena”, codziennie przez około dwie, trzy godziny zbierała się na boisku i organizowała treningi. W grupie tej mieli się znaleźć również zawodnicy jednego z klubów niższej klasy.
W Korei Północnej nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem – poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ponad 500 osób w tym kraju jest objętych kwarantanną.
WHO podała, że regularnie co tydzień otrzymuje z ministerstwa zdrowia Korei Północnej raporty na temat możliwych zakażeń. Według organizacji w kraju tym jest możliwość przeprowadzania testów na obecność koronawirusa w jednym laboratorium w Pjongjangu. Sprzęt do badań został tam dostarczony przez Chiny.
W ciągu ostatnich 24 godzin w USA zmarło 1939 osób zakażonych koronawirusem – wynika z najnowszego bilansu, prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Była to najtragiczniejsza doba epidemii w USA; bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w tym kraju do 12722.
W tych traumatycznych czasach jesteśmy z wami – zapewniał pracowników służby zdrowia na całym świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zwracając się do nich w Światowy Dzień Zdrowia podkreślił, że przypada on w trudnym dla wszystkich momencie.
Szef ONZ wyznał, że kieruje swe przesłanie do pielęgniarek, położnych, techników, ratowników medycznych, farmaceutów, lekarzy, kierowców, sprzątaczy, administratorów i wielu innych. Przyznał, że pracują dzień i noc, aby zapewnić nam bezpieczeństwo.
Przypominając, że 2020 rok jest Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej, szef ONZ podnosił znaczenie ich wiedzy i poświęcenia. Każdy, dodał, ma powody, by im wyrazić wdzięczność.
>>> ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z WTORKU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS