Rząd Tajwanu uważa, że istnieje „ogromne” pole do współpracy z Unią Europejską w zakresie produkcji półprzewodników. W tym tygodniu władze UE ujawniły plany pobudzenia europejskiego przemysłu podzespołów, aby zmniejszyć zależność od dostaw z USA i Azji.
Na Tajwanie mieści się siedziba największego na świecie producenta układów scalonych TSMC oraz wielu innych liczących się firm tego sektora. Nic dziwnego więc, że ogłoszony przez UE plan wspomina o Tajwanie jako o jednym z „podobnie myślących partnerów”, z którymi Europa chciałaby współpracować.
Komisja Europejska ma zamiar złagodzić zasady pomocy publicznej i wesprzeć finansowanie innowacyjnych zakładów produkcji półprzewodników.
Zobacz również:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu w oświadczeniu stwierdziło, że jest zadowolone z silnego impetu w dwustronnym handlu i inwestycjach między Tajwanem a UE, i z zadowoleniem przyjęło fakt, że UE przywiązuje tak dużą wagę do wyspy. Jest przekonane, że „w erze post-pandemicznej Tajwan i UE mają ogromne możliwości współpracy w zakresie restrukturyzacji globalnych łańcuchów dostaw, takich jak półprzewodniki, odbudowy przemysłu i wzmocnienia odporności demokratycznej”. Tajwan będzie opierać się na przyjaznych stosunkach z UE, aby pogłębić ich partnerstwo, dodano
Ani Unia Europejska, ani jej państwa członkowskie nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, który należy do Chin, ale blok chętnie pokazuje swoje poparcie dla wyspy, zwłaszcza że stosunki chińsko-unijne zacieśniają się przez handel i spory o prawa człowieka.
Niedawno tajwańskiemu GlobalWafers Co Ltd nie powiodła się próba przejęcia niemieckiego dostawcy chipów Siltronic za 4,35 mld euro.
Źródło: Reuters
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS